Byliście zgraną paczką, a teraz nie wiecie jak się spotkać? Dobrą okazją może być…klasowa Wigilia! Może macie chęć i zapał, żeby ją zorganizować? Nie jest to takie trudne. Podajemy 5 kroków, które wystarczą, żebyś podzielił się opłatkiem z kolegami ze starej szkolnej ławki.

Krok 1. Znajdź wszystkich klasowych znajomych

Być może nie każdy z nich ma konto na Naszej Klasie, Facebooku, czy Instagramie. Nic nie szkodzi. Być może, chociaż Ty sam nie masz do kogoś kontaktu, z pomocą przyjdzie inny szkolny kolega. Poinformuj wszystkich, dlaczego szukasz starych kontaktów, a na pewno wiele życzliwych osób przyjdzie Ci z pomocą. Nie miej pretensji, jeśli ktoś Ci odmówi! Brak czasu, a czasami potrzeba samotności jest prawem każdego z nas! Nie bierz, więc tego personalnie.

Krok 2. Wspólnie ustalcie, co chcecie zrobić na Wigilię

To nie tylko kwestia zorganizowania karpia, czy opłatka, ale pytanie o formę, w jakiej wszyscy wspólnie się odnajdziecie. Być może są wśród Was ateiści? Może ktoś ze starych znajomych przekonwertował się na Islam? Niech Wasze klasowe święto zbuduje wspólny nastrój, pomijając partykularne spory o naturę Boga. Dlatego bezpiecznie jest uciec od nachalnie religijnej symboliki, proponując w zamian świeckie atrybuty. Dobrym pomysłem jest rezygnacja z alkoholu. Po skończonej Wigilii osoby, które wolą spędzać czas przy alkoholu mogą udać się wspólnie do knajpy. Abstynenckie party pozwala niepijącym na miłe spędzenie czasu, innym stwarza zaś okazję do przedłużenia spotkania.

Krok 3. Ustalcie datę

Może dzień przed wigilią nie będzie najbardziej odpowiedni dla zabieganych pracowników korporacji, albo gospodyń domowych przeciążonych przedświątecznymi obowiązkami? Nie debatujcie jednak zbyt długo. Ostatecznie każdy termin okaże się nie pasować komuś. Wybierzcie taki dzień, w który będzie najwięcej zadeklarowanych osób. Na tę datę zarezerwujcie sale. Nie musi to od razu być wynajem sal konferencyjnych Warszawa. Być może stara szkoła udostępni Wam byłą klasę? Ważne żebyście wszyscy się pomieścili!

Krok 4. Zadbaj o nastrój

Żeby wywołać nastrój nostalgii przygotuj dla każdego drobny upominek powiązany ze szkołą. Taki drobiazg wzruszy każdego i będzie miłym zaskoczeniem. Przynieś szkolny album. Nic tak nie wzrusza ludzi, jak oglądanie siebie z przeszłości. Zaproś dawnego wychowawcę, poproś żeby przypomniał sobie anegdoty dotyczące Twojej klasy. Może ustawienie Sali, w której będziecie obchodzić Wigilię w sposób, w jaki pamiętacie dawną klasę, okaże się strzałem w dziesiątkę? Stary dziennik, świadectwa maturalne, zdjęcia ze studniówki – to wszystko może okazać się pomocne.

Krok 5. Bądź z siebie zadowolony i nie oczekuj zbyt wiele!

Organizacja klasowej wigilii to duże wyzwanie! Jeśli udało Ci się zebrać chętnych i wspólnie przełamać opłatkiem osiągnąłeś wiele! Grudzień jest tak zabieganym miesiącem, że tylko Twoja dobra wola, zapał i energia przyciągały ludzi do wspólnego świętowania. Spotkanie po latach to wyzwanie nie tylko logistyczne, ale też emocjonalne. Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem…zastanów się nad zorganizowaniem szkolnej Wielkanocy!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku