Według unijnej dyrektywy do 2020 roku Polska powinna wprowadzić liczne zmiany w energetyce naszego kraju, które polegają na zminimalizowaniu o 20% emisji CO2, wzrostu udziału energii odnawialnej o 20% oraz wzrostu efektywności energetycznej również o 20%. Jeden z programów, który ma prowadzić do realizacji tego Pakietu klimatyczno-energetycznego jest stworzenie inteligentnych sieci energetycznych. Ważnym elementem tych sieci stają się nowoczesne liczniki energii, które mają pozwolić na oszczędność rzędu nawet 10% dla gospodarstwa domowego.

Koniec z rachunkiem prognozowanym

Ta wiadomość prawdopodobnie ucieszy wielu odbiorców energii elektrycznej, bowiem w momencie zainstalowania inteligentnych liczników prądu nie będziemy już otrzymywać rachunków za prąd z prognozą, lecz z faktycznym zużyciem energii. Inteligentne liczniki mierzą zużyty prąd i przekazują te dane z 24 godzinnym opóźnieniem przez już istniejące sieci kablowe, którymi otrzymujemy energię. Dane o pomiarze będą traktowane jako zastrzeżone dane osobowe, więc przekazywane i przechowywane będą w sposób zaszyfrowany oraz nie będą bez zgody konsumenta udostępniane osobom trzecim, co gwarantuje nam Ustawa o Ochronie Danych Osobowych. Wbrew obawom sceptyków, niemożliwe będzie również zidentyfikowanie, jakie urządzenia były w danym momencie podłączone do sieci. Zainstalowanie nowego licznika będzie wiązało się również z brakiem wizyt inkasentów spisujących stan licznika, a koszt instalacji i urządzenia ponosi dostawca energii. Nie jest konieczna również zmiana dostawcy energii elektrycznej, bowiem każdy z nich ma obowiązek wymiany znacznej części liczników i wprowadzenie programu do 2020 roku. W tym momencie jednym z dostawców, który rozpoczął jego realizację jest RWE Stoen Operator.

Korzyści inteligentnych sieci dla domu

Oprócz rezygnacji z prognozowanych rachunków za prąd, gospodarstwa domowe będą mogły obniżyć zużycie prądu i to jest właśnie głównym zadaniem inteligentnych liczników. W każdym domu znajdują się liczne urządzenia elektryczne, których używamy w określonych porach. Wiedząc, ile naprawdę oraz w jakim czasie zużywamy energii, będziemy mogli dobrać odpowiednią taryfę zaproponowaną nam przez dostawców. Będziemy mogli dostosować ją to naszego stylu życia. Bezpośrednie połączenie z inteligentnym systemem ma również zaletę w postaci szybszej reakcji na awarię oraz monitorowanie i analizowanie przerw w dostawach prądu. Stworzenie inteligentnych sieci energetycznych ma również zastosowanie w ograniczeniu poboru mocy w skali większego obszaru, jak np. miasto. Dzięki analizie danych pomiarowych, będzie można przeprowadzać edukacje konsumentów, które będą uświadamiały zalety zmiany okresów korzystania z najbardziej energochłonnych czynności, jak pranie, korzystanie ze zmywarki oraz gotowanie, w miarę możliwości poza szczytowe godziny poboru prądu. Na skalę całego kraju wiąże się to ze zwiększeniem rezerwy energetycznej oraz znacznym zmniejszeniem emisji CO2.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku