W ostatnim czasie coraz więcej słyszy się o usługach concierge. Bez wątpienia jest to jedna z najbardziej elastycznych oraz indywidualnie dopasowanych usług. W zależności od określonych i ściśle zdefiniowanych przez klienta wymagań, może obejmować bardzo zróżnicowany zakres działań. Według licznych opinii tego typu usługi są przepustką do lepszego świata, w którym każda potrzeba i zachcianka, nawet ta najbardziej wyszukana, zostaje natychmiast zrealizowana przez osobistego asystenta (z francuskiego: concierge). Bardzo często bywa on nazywany strażakiem, gdyż gasi pożar w sytuacjach awaryjnych. Dostępny zazwyczaj 24 godziny na dobę przejmuje obowiązki, na które nie mamy czasu lub co do których nie mamy zbyt wiele cierpliwości, chęci, zapału, itp. Concierge to mówiąc najprościej ktoś, kto pomaga czerpać przyjemność z wydawania ciężko zarobionych pieniędzy.

Co ciekawe, usługa concierge nie jest nowoczesnym tworem, który powstał jako ciekawostka dla ludzi z grubym portfelem. Posiada ona swoją własną historię i filozofię. Osoby pracujące w charakterze concierge należą do elity profesjonalistów w dziale obsługi klienta. Zawód ten ma swoją własną misję, która trwa od stuleci i znana jest na całym świecie.

Wszystko zaczęło się w średniowieczu

Concierge to słowo pochodzące od francuskiego słowa come des cierges, które w dawnych czasach oznaczało osobę odpowiedzialną za utrzymanie palących się świec w poszczególnych pomieszczeniach zamkowych. Z czasem słowo to ewoluowało i zaczęło dotyczyć osób wypełniających drobne czynności dla swojego pana i władcy. Na początku XX wieku profesja ta nabrała kształtu, jaki znamy obecnie i na dobre zagnieździła się w hotelach. Na samym początku praca concierge polegała głównie na otwieraniu drzwi hotelowych. Znaczącą rolę w rozwoju tejże profesji odegrał rozwój turystyki w latach 20 ubiegłego stulecia, kiedy to bardzo modne stały się podróże pociągami. Z czasem do obowiązków concierge doszła opieka nad gośćmi hotelowymi na każdym etapie ich pobytu w hotelu. W zależności od indywidualnych potrzeb gościa, concierge nie tylko zamawia taxi, ale także pomaga w transporcie zakupów z samochodu do hotelu, rezerwuje stolik w restauracji, umawia wizyty u fryzjera lub w salonie kosmetycznym, a także organizuje rozrywki, rezerwuje bilety na samolot lub do teatru, znajduje opiekunkę do dziecka i osobę, która wyprowadzi psa.

Zawód concierge’a szybko ewoluował

W ostatnim czasie zawód concierge’a ewoluował poza hotel do życia codziennego. Przeszedł dynamiczną transformację i dostosował się do oczekiwań rynku. Stał się synonimem najlepszej obsługi, na jaką zasługują klienci i często stanowi o przewadze konkurencyjnej. Dziś osobę pracującą w tym charakterze bardziej definiuje określenie „lifestyle management” czyli zarządzanie czasem wolnym i stylem życia. Co prawda concierge nadal można znaleźć w hotelach, w których jest na specjalne usługi bogatych gości, ale nie jest to jedyne miejsce, w którym pracuje. Dziś usługa concierge obecna jest w bankach, centrach biznesowych, luksusowych osiedlach i u deweloperów. Bardzo ważne miejsce zajmuje również w ekskluzywnych centrach handlowych, jak np. warszawski Klif, gdzie concierge pełni rolę osobistego asystenta i doradcy, który umożliwia zamożnym osobom zaoszczędzenie czasu i pełne korzystanie ze swojego dorobku.

Usługa concierge w galeriach handlowych

Usługa concierge coraz śmielej wchodzi do wnętrz galerii handlowych (przykładem może być Dom Mody Klif). Najczęściej polega na zorganizowaniu zakupów z profesjonalnym i doświadczonym stylistą. Może również dotyczyć zorganizowania wizyty w salonie urody, rezerwacji stolika w kawiarni oraz zorganizowania przejazdu pomiędzy sklepami a hotelem. Dzięki usłudze concierge klienci galerii handlowej mogą liczyć na pomoc w przeniesieniu ciężkich toreb do samochodu lub taksówki. Dzięki serwisowi można także zostawić pod opieką posiadany już bagaż i kontynuować zakupy bez zbędnego obciążenia. Ogólnie rzecz ujmując usługa concierge zapewnia to, na co zapracowane osoby nie mają czasu. Poza tym gwarantuje komfortowe zakupy i sprawia, że kupowanie staje się czystą przyjemnością pozbawioną stresu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku