Jędrniejszy i większy biust to z pewnością marzenie niemalże każdej kobiety. Jeszcze kilkanaście lat temu trwała metoda powiększenia była niemożliwa. Dzisiaj, postęp medycyny doprowadził do sytuacji, że jest to jak najbardziej możliwe, zaś mnogość wielu dostępnych metod może doprowadzić zainteresowane osoby do zakłopotania i dezorientacji. Często też, pacjentki zastanawiają się, który sposób będzie dla nich najbardziej odpowiedni, a nie czy powiększać, czy też nie.
Wśród metod powiększania piersi można wyróżnić bardzo wiele strategii osiągnięcia tego celu. Każda z metod ma swoje zalety, ale też i wady. W doborze metody realizacji zabiegu powiększania piersi z pewnością kluczową rolę odegrają zalecenia lekarza. To jego zadaniem jest dokładne przeanalizowanie kondycji fizycznej i stanu zdrowia kobiety, a także weryfikacja artykułowanych oczekiwań a rzeczywistych potrzeb. Dobry lekarz to podstawa sukcesu, bo to od jego wiedzy i umiejętności zależy jakość przeprowadzonego zabiegu, a także satysfakcja pacjentki z efektu końcowego. Nie mniej jednak warto znać metody, które są stosowane przy powiększaniu piersi.

Najbardziej znaną i powszechnie stosowaną metodą jest umieszczenie implantów piersi. Obecnie po kilku dziesięcioleciach prac badawczych i prowadzenia zabiegów powstała szeroka gama produktów różniących się pod wieloma względami. Implanty nie są stosowane wyłącznie do powiększania piersi. Stosuje się je również w przypadku korekty biustu, który utracił swój kształt oraz w celu wyrównania wielkości piersi. Dzięki temu implanty są stosowane wykorzystywane do eliminacji naturalnych niedoskonałości powstałych wraz z upływem czasu, czy nierównym rozwojem piersi. Dodatkowo są one stosowane w przypadku kobiet poddanych mastektomii.

Budowę implantu piersiowego można podzielić na trzy główne element: pokrycie, powłokę oraz wypełnienie. Pokrycie implantu ma największy wpływ na jego użytkowanie, musi ono spełniać szereg wymagań i stanowi najbardziej zmienny jego elementy. Pokrycie może być gładkie lub pokryte teksturą oraz zawierać różne elementy sprzyjające przyjęciu się implantu, jego aseptyczności oraz eliminacji odczynów zapalnych. Powłoka implantu zapewnia jego trwałość i zazwyczaj zbudowana jest z elastomeru silikonowego. Wypełnienie wnętrza implantu najczęściej stanowi żel krzemionkowy lub płyn fizjologiczny. Oprócz parametrów technicznych poszczególne implanty różnią się swoim kształtem, najczęściej wyróżnia się implanty okrągłe oraz anatomiczne.

Implanty piersiowe to nie jedyny sposób powiększania, czy też korekty biustu. W praktyce lekarskiej stosowanych jest jeszcze kilka innych metod. Cieszącym się coraz większym zainteresowaniem sposobem jest powiększanie piersi z wykorzystaniem własnego tłuszczu pacjenta, zwanym również autoaugmentacją piersi, czy też augmentacyjną mammaplastyką. Zaletą tego zabiegu jest bardzo krótki czas jego przeprowadzania. Sam zabieg trwa mniej niż dwie godziny, przy jego realizacji nie powstają żadne blizny. Okres rekonwalescencji jest stosunkowo bardzo krótki - od kilku dni do maksymalnie kilku tygodni w przypadku zastosowania specjalnych dodatkowych zabiegów . Powiększenie piersi tą metodą wiąże się z jednodniową wizytą w szpitalu. W pierwszym etapie pacjent poddawany jest znieczuleniu i następuje pobranie tkanki tłuszczowej przeznaczonej do zabiegu metodą analogiczną do zabiegu liposukcji. Drugi etap polega na umieszczeniu pobranej tkanki tłuszczowej w biuście. Powiększone w ten sposób piersi wykazują trwałe zwiększenie wielkości utrzymujące się nawet kilka lat.

Kolejną wartą uwagi i znajomości jest metoda powiększania piersi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Podobnie jak autoaugmentacja metoda ta pozwala na szybkie osiągnięcie zamierzonego efektu, zabieg trwa mniej niż 30 minut. Jego przeprowadzenie wymaga dokonania małego, 2 mm nacięcia przez który zostanie wprowadzony kwas hialuronowy. Zazwyczaj dokonuje się go pod fałdem piersiowym dzięki czemu jest całkowicie niewidoczny. Kwas hialuronowy jest to naturalny polimer - polisacharyd obecny niemalże u wszystkich znanych organizmów żywych. Dzięki temu jego zastosowanie charakteryzuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa. Zabieg wprowadzenia kwasu hialuronowego wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym, co nie obciąża organizmu narkozą. Dodatkową jego zaletą jest również bardzo krótki okres rekonwalescencji, często ograniczony do kilku dni. W związku z tym, że kwas hialuronowy jest obecny w naszym organizmie ulega on naturalnemu i biologicznemu rozkładowi. W wyniku tego procesu efekt powiększenia piersi tą metodą utrzymuje się przez ok. 16-18 miesięcy, a całkowite wchłonięcie następuje po ok. 2 latach. Choć piersi wracają do swojej naturalnej wielkości, nie mniej jednak zachowują atrakcyjną jędrność i efekt podniesienia.

Warto pamiętać, że w przypadku zabiegu powiększania biustu do jego realizacji trzeba podejść w sposób indywidualny analizując szereg czynników i historię zdrowia pacjenta, co może być wykonane wyłącznie przez lekarza specjalistę.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku