Dzieci i niemowlęta należą do grupy szczególnie narażonej na alergię pokarmową, choćby ze względu na słabo rozwinięty układ immunologiczny i układ pokarmowy. W tym przypadku niezwykle ważne jest, by to ich opiekun zadbał dla nich o prawidłową dietę.

Alergia pokarmowa u najmłodszych najczęściej wywołana jest alergenami znajdującymi się w produktach spożywczych, napojach czy środkach konserwujących. Lista produktów pokarmowych, które mogą wywołać uczulenie u dzieci jest bardzo długa. Jeśli mielibyśmy z wszystkich zrezygnować, prawdopodobnie nasza pociecha nie miałaby co jeść. Alergię mogą spowodować między innymi: mleko, sery, przetwory mleczne, jajka, zboża, orzechy, ryby i owoce morza, czekolada, owoce czy warzywa. Podstawą jest więc szybka reakcja na jakiekolwiek objawy alergii - sygnałem, że dziecko jest uczulone, najczęściej są: wysypka, łzawienie, swędzenie, zaczerwienione oczy, katar. Jak rozpoznać, co wywołało alergię? Najlepiej odwiedzić lekarza, ale przyczynę można też rozpoznać za pomocą specjalnych testów dostępnych w aptekach czy znanych serwisach medycznych. Kolejnym krokiem powinno być odstawienie danego produktu i udanie się do dietetyka, który ułoży najlepszą dietę dla naszego dziecka.  Nieleczona alergia nie tylko zmniejsza komfort życia, ale i prowadzi do powikłań chorobowych, między innymi do astmy oskrzelowej czy zapalenia zatok. Dziecko, które ma nieżyt nosa spowodowany alergią oddycha ustami, co w dłuższej perspektywie może wywołać wadę zgryzu.

Na osobną wzmiankę zasługuje karmienie niemowląt piersią. Matka karmiąca powinna zdawać sobie sprawę, że jej dieta jest powiązana ze zdrowiem malucha. Należy unikać przede wszystkim żywności przetworzonej, konserwowanej czy barwionej i jednocześnie pamiętać, że niedostarczenie dziecku potrzebnych składników mineralnych może skutkować w przyszłości problemami zdrowotnymi.


Jeśli szukają Państwo porad związanych z alergią, zapraszamy na blog antyalergiczny.pl

Źródło:

https://antyalergiczny.pl/alergia-pokarmowa/


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma czekolada mlecznka

Wersja do druku