Codziennie miliony kobiet zmaga się z bolesnym miesiączkowaniem. Uciążliwy ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie do tego stopnia, iż często normalne działania, takie jak dojazd do pracy albo przygotowanie posiłku stają się niezwykle trudnymi, wręcz niemożliwymi do wykonania czynnościami. Zwykłe leki przeciwbólowe nie są w stanie poradzić sobie ze skurczami mięśni gładkich. Warto sięgnąć po specjalnie skomponowane dla kobiet środki łagodzące comiesięczne dolegliwości.

Przyczyny bolesnego miesiączkowania

Kurczenie ścianek macicy powoduje złuszczanie nabłonka, który wraz z krwią jest usuwany z kobiecego organizmu. Towarzyszy temu wydzielanie substancji odpowiedzialnych za ból. Lżejsze lub mocniejsze ruchy mięśniówki macicy są najczęściej uwarunkowane genetycznie, tak więc jeśli babcia i mama cierpiały na dolegliwe bóle, to z pewnością nie ominą one kolejnego pokolenia. Im młodsza kobieta, tym silniej odczuwa nieprzyjemności związane z okresem (najciężej znoszą to osoby w wieku 20-25 lat). Rozróżnia się dwa rodzaje bólów menstruacyjnych: pierwotne i wtórne. Pierwszy związany jest z nadprodukcją prostaglandynu, czyli hormonu odpowiedzialnego za silne skurcze macicy. Bóle wtórne są spowodowane nabytymi zmianami chorobowymi, do których zalicza się między innymi mięśniaki macicy, polipy, złe ukształtowanie narządów rodnych, a także zapalenie miednicy i stenozę szyjki macicy. Wówczas należy się zgłosić do ginekologa, aby rozpocząć kompleksowe leczenie farmakologiczne.

Jak sobie radzić z bólem?

Główne objawy bólu menstruacyjnego utrzymują się kilkanaście godzin przed rozpoczęciem krwawienia i utrzymują się przed pierwsze dwa dni. Mogą one przybrać formę tępego, ciągłego bólu lub chwilowego ataku, znacznie bardziej uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie. Oczywiście istnieje wiele sposobów walki z bólem. Najprostszą i zarazem najpopularniejszą metodą jest zażycie środka przeciwbólowego. Tutaj jednak należy zwrócić szczególną uwagę na wybór leku. Tabletki zawierające ibuprofen i paracetamol jedynie maskują uciążliwe dolegliwości, natomiast środki zawierające substancje rozkurczowe (z drotaweryną) faktycznie usuwają przyczynę bólu (najbardziej skuteczna jest No-Spa). Częściową ulgę może przynieść picie naparów ziołowych kilka dni przed okresem i w trakcie jego trwania. Zdecydowanie odradza się branie gorącej kąpieli i stosowanie okładów termicznych, ponieważ ciepło jedynie wzmacnia krwawienie. Należy unikać wysiłku fizycznego, a także dalekich podróży.

Objawy miesiączek często łagodnieją z wiekiem. Również narodziny pierwszego dziecka znacznie łagodzą miesięczny dyskomfort. Osoby, które nie tolerują zwykłych leków przeciwzapalnych często przepisuje się doustne środki antykoncepcyjne. Brak efektów w leczeniu farmakologicznym i nawracające bóle są sygnałem poważniejszych zmian, które muszą być skonsultowane z lekarzem ginekologiem.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Waparyzator jaki wybrać
tabletka po

Wersja do druku