Któż nie chce być zdrowy, sprawny fizycznie, i jak najdłużej młody? Jednak nie każdy z nas jest gotowy na kilka wyrzeczeń i związaną z nimi, ogólną zmianę trybu życia. Jednak bez obaw – można żyć i zdrowo i szczęśliwie. Trzeba tylko wiedzieć jak. I przyzwyczajać się do tego lub też najlepiej być przyzwyczajanym już od pierwszych lat życia.

W zdrowym ciele...

...zdrowy duch. Tak, zdrowie to nie tylko dobre wyniki badań. To przede wszystkim brak bólu i innych dolegliwości, chęć życia, i po prostu zadowolenie z życia. Wiąże się z tym również uroda. Zdrowy układ pokarmowy, zdrowe serce, właściwy poziom hormonów, odpowiednia waga, spokój i wypoczęty organizm oraz umysł – to absolutna podstawa. Co więc robić? Nie ma co ukrywać, że za nasze zdrowie odpowiada kilka kluczowych czynników:

- to co jemy i pijemy,

- powietrze jakim oddychamy,

- ruch i tryb pracy,

- używki lub ich brak,

- oraz nasza kondycja psychiczna.

Z nich wszystkich najważniejsza wydaje się właściwa dieta. Na to, co jemy, mamy też zasadniczo największy wpływ.

Najważniejsze jest zdrowe serce

Na świecie choroby serca i układu krwionośnego są wciąż jedną z najczęstszych (obok nowotworów) przyczyn zgonów i schorzeń wtórnych. Czy możemy temu jakoś zapobiec? Tak, metod jest wiele.

Przede wszystkim musimy właściwie się odżywiać. Nie jest tu jednak prawdą, że należy całkowicie zrezygnować ze spożywania tłuszczy. Nic bardziej mylnego, szczególnie jeśli miałyby one zostać zastąpione... często jeszcze bardziej szkodliwymi węglowodanami, które mogą prowadzić do rozwoju cukrzycy. Co zaś do mitu cholesterolu... zwykle jest on kojarzony z główną przyczyną zatorów i miażdżycy. Jest też jednak niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu: buduje błony komórkowe i bierze udział w produkcji najważniejszych dla nas hormonów. Cholesterol występuje pod postacią LDL i HDL. LDL to ten „zły” cholesterol, jaki lubi odkładać się on na ścianach naczyń krwionośnych, przyczyniając się do zawałów i udarów. Z kolei HDL to dobry cholesterol, który zawraca zły z tętnic z powrotem do wątroby, gdzie jest następnie przetwarzany na kwasy żółciowe.

Omega-3

Jak więc sprawić, byśmy byli pełni tylko dobrego cholesterolu? Odpowiedzią mogą być kwasy tłuszczowe Omega-3, które znacznie obniżają stężenie najbardziej szkodliwych dla nas trójglicerydów i jednocześnie podwyższają stężenie cholesterolu HDL. Obniżają również ciśnienie krwi, co jest równie kluczowe dla zachowania zdrowego serca (więcej informacji na www.wybierzmegared.pl). Związki te znajdują się w owocach morza i niektórych rybach (łosoś, tuńczyk, makrela), można je też przyjmować w postaci suplementów diety firmy MegaRed. Co ciekawe, ich znakomitym źródłem dla osób nie przepadających za rybami mogą być również... orzechy włoskie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma makrela
Ile kalorii ma tuńczyk z puszki
Dieta w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie (2014-09-24)
Tuńczyk w oleju po odsączeniu

Wersja do druku