Wątroba to jeden z ważniejszych organów w organizmie ludzkim. Nietrudno jest także o jej uszkodzenie. Niezdrowy tryb życia, czyli zła dieta, nadmierne spożywanie alkoholu oraz brak wysiłku fizycznego to tylko niektóre z powodów, które wywołują jej choroby. Przeciążona wątroba może się powiększyć, zaczyna boleć i staje się mniej wydolna. Objawów choroby wątroby jest przynajmniej kilka i nie wolno ich ignorować, gdyż mogą prowadzić do naprawdę poważnych schorzeń.

1) Kolka wątrobowa to powszechny objaw chorej wątroby, który dotyka aż 20% Polaków. Najczęściej pojawia się zaraz po jedzeniu, gdy zostaje zablokowany przepływ żółci i bywa mylony z popularną zgagą. Dotyka przeważnie kobiet i osób zmagających się z problemem otyłości.

2) Powiększona wątroba to kolejny objaw, zdradzający że z naszą wątrobą nie jest zbyt dobrze. Zazwyczaj da się ją wyczuć przez dotyk, co oznacza, że bezzwłocznie trzeba udać się do specjalisty. Niekiedy wiąże się z przerzutami komórek rakowych.
3)Żółtaczka także jest objawem chorej wątroby, co zapewne niektórych zdziwi. Żółtaczka nie jest bowiem chorobą. Jej przyczyny mogą być różne, ale zawsze oznacza jedno - problem z wątrobą. Żółtaczkę można rozpoznać bardzo łatwo, gdyż wiąże się z przebarwieniami skórnymi oraz ciemniejszym kolorem moczu.
4) Wadliwa praca wątroby może być także spowodowana zespołem neurologicznym. Dzieje się tak w przypadku Encefalopatii wątrobowej. Uszkodzona wątroba nie jest w stanie wyzbyć się szkodliwych toksyn, a jej uszkodzenie może być spowodowane zatruciem. Objawy polegają przede wszystkim na zaburzeniu świadomości.
5) Ostatni, najczęstszy przejaw chorej wątroby to tzw. wodobrzusze, czyli opuchlizna brzucha. Alarmuje o nagromadzeniu płynu w jamie otrzewnej. Rozpoznać je można przy użyciu USG, wiąże się także z silnym bólem brzucha.

Wątrobę można chronić zażywając suplementy wątroby, które są ogólnie dostępne na rynku, w niskich cenach. Zawierają one fosfolipidy oczyszczających wątrobę z toksyn. Przeważnie należy je przyjmować przed lub w trakcie posiłku.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku