Zakup plecaka jest związany z koniecznością wyboru pomiędzy setkami modeli, często różniących się jedynie detalami. Wybranie się na zakupy z dzieckiem zazwyczaj oznacza, że najważniejszym elementem staje się wygląd zewnętrzny. Nawet najbardziej nietrafione modele plecaków staną się przedmiotem marzeń dziewczynki lub chłopca, jeśli będą w super kolorze z ulubioną postacią na przedniej kieszeni. Rodzice jednak powinni trzymać rękę na pulsie i kierować się większym rozsądkiem, zwracając uwagę również na trwałość, praktyczność i to, jakie konsekwencje dla dziecka przyniesie noszenie takiego plecaka do szkoły. Oto 6 powodów, które decydują o wyborze.
1. Wielkość i pojemność plecaka
Jeden z najważniejszych parametrów, uzależniony przede wszystkim od wieku dziecka. Szkoły o specjalnym profilu, jak artystyczne czy sportowe, wymagają też specjalnego wyposażenia. Dlatego dopasowanie ilości komór, pojemności powinno zapewnić możliwość wygodnego spakowania wszystkiego. Plecak nie powinien też być zbyt duży. Maluchowi w pierwszej klasie nie jest potrzebny trzykomorowy gigant, w którym nie będzie mógł nic znaleźć, borykając się z licznymi zamkami, warto w takim wypadku pomyśleć o tornistrze z jedną komorą.

2. Organizacja wnętrza
Im starsze dziecko, tym więcej ze sobą zabiera drobiazgów. Długopisy, ołówki, przybory do geometrii, kalkulator, śniadaniówkai wiele innych rzeczy stanowi codzienne wyposażenie gimnazjalisty.  Wewnętrzne kieszenie, specjalny organizer czy zapinana duża kieszeń z przodu umożliwiają posegregowanie rzeczy. Przydatne też bywają podziały jednej komory, aby oddzielić zeszyty od książek, a zarazem mieć je w jednej części plecaka.

3. Ergonomiczne plecy
Ukształtowanie pleców jest dziś narzucane przez odpowiednie przepisy dotyczące zdrowotnych aspektów produktów dla dzieci. Najlepszy plecak z atestem mieć odpowiednio wyprofilowany tył z usztywnieniem lub lekkim stelażem aluminiowym, dzięki któremu cięzar układa się w sposób równomierny nie powodując odkształceń kręgosłupa. Dodatkowym atutem są także specjalne wstawki siatkowe, które zapewniają przepływ powietrza eliminując odparzenia. Wyprofilowane plecy wraz z szerokimi szelkami to gwarancja wygody podczas noszenia plecaka szkolnego

4. Ergonomiczne szelki
Pozwalają na dźwiganie nawet dużych ciężarów. Plecaki o udźwigu ponad 7 kg muszą też umożliwiać noszenie takiego bagażu na ramionach dziecka. Szelki powinny być szerokie i grube, aby nie uciskały ramion dziecka. 

 

Szelki mają szerokie naramienniki i są wyłożone miękkim materiałem. Dodatkowa dwustopniowa regulacja to możliwość dopasowania położenia ciężaru do pleców.

5. Wytrzymałość i dodatkowe zabezpieczenia
Dla rodziców cennym walorem jest wytrzymały materiał z którego wykonany jest plecak i który będzie zapobiegać przecieraniu - nie wymusi kolejnego zakupu za kilka miesięcy. Plastikowe nóżki, wzmocnione dno, wodoodporny materiał czy dodatkowe pokrowce na plecak to przykład takich pozytywnych rozwiązań.

6. Efektowny design
Kupując plecak warto pamiętać, że dziecko szczególną wagę przykłada do tego, co jest ładne, modne i designerskie. Wyszydzanie, wytykanie palcami z powodu detali jest odbierane bardzo silnie, dlatego o kolorystyce i wyglądzie modelu musi decydować ono samo. 

 

Wiele modeli dostępnych jest w kilku wersjach kolorystycznych, dlatego można pójść na kompromis i pogodzić oczekiwania rodziców z potrzebami dziecka.Wszystkie istotne dla funkcjonalności plecaka cechy posiadają produkty marki Topgal. Każdy z nich jest nie tylko starannie przemyślanym modelem, ale też produkowany z najwyższej jakości materiałów z wyjątkową starannością wykonania.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Plecaki skórzane

Wersja do druku