Okulary przeciwsłoneczne są bardzo ważne, pamiętajmy jednak, aby dokonywać odpowiedniego wyboru, dbając o bezpieczeństwo naszych oczu.

Wystawianie wzroku na promieniowanie UV jest bardzo groźne i możeprowadzić do wielu chorób np. poparzenia siatkówki, śnieżnejślepoty, skrzydlika, a nawet czerniaka.

Dlaczego okulary przeciwsłoneczne z bazaru lub sklepusieciowego są niebezpieczne?

Ważne jest, aby nosić okulary przeciwsłoneczne. Niestety ludzieczęsto kupują okulary na bazarach, u ulicznych sprzedawców lub wsklepach sieciowych, oferujących głównie ubrania. Taki wybór jestbardzo niebezpieczny, bo okulary takie nie chronią prawidłowonaszego wzroku przed szkodliwością promieni UV. W kiepskiej jakościszkłach oczy nam się męczą, a wzrok psuje, jednak nie to jestnajgorsze. Szkła, które nie przeszły odpowiednich testów,powodują rozszerzanie się źrenicy, gdy dociera słońce, a nie,jak powinno być, jej zwężanie. Przez to nie chronią oczu przedpromieniami. Docierają one do oka w nadmiarze, co jestnieprawdopodobnie groźne. Okulary powinniśmy kupować tylko iwyłącznie w salonach optycznych, bo tylko takie okulary gwarantująbezpieczeństwo naszym oczom.

Okulary korekcyjne, przeciwsłoneczne a soczewkijednodniowe

Wielu użytkowników okularów korekcyjnych narzeka na brakmożliwości ochrony oczu. Nie jest to prawdą. Jeżeli pacjentzdecydował się na noszenie okularów korekcyjnych, zamiast soczewek– latem lub podczas wyjazdu na narty – powinien zakupić soczewkijednodniowe (np. iWear, Proclear, Dailies, Acuvue). Dzięki temubędzie mógł swobodnie korzystać z okularów przeciwsłonecznych ichronić wzrok. Soczewkijednodniowe są bardzo wygodne w użytkowaniu, każdegodnia zakłada się nową, higieniczną parę. Nie ma potrzeby zakupużadnych dodatkowych akcesoriów do pielęgnacji. Dlatego nawyjazdach sprawdzają się znakomicie. Wystarczy, że zakupimy kilkapar, które przydadzą się nam na czas wyjazdu bądź latem, ibędziemy mogli ze spokojem chronić nasz wzrok również przedsłońcem. Należy też pamiętać, aby wybierać soczewkizawierające filtry UV.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku