"Są trzysta sześćdziesiąt cztery dni w roku, kiedy możemy otrzymywać prezenty i tylko jeden, kiedy będzie to podarunek urodzinowy." Te mądre słowa znanego amerykańskiego pisarza, Lewisa Caroll'a doskonale obrazują, jak ważnym i wyjątkowym dniem dla każdego z nas są urodziny. Co roku staramy się spędzić ten dzień w gronie przyjaciół i rodziny, świętując i ciesząc się. Rzadko jednak zastanawiamy się, skąd wzięła się ta radosna tradycja.

Zaskoczeniem dla wielu osób będzie pewnie fakt, żehistoria obchodzenia dnia urodzin danej osoby sięga wstecz do czasówprzed powstaniem chrześcijaństwa. Najwcześniejsze obrządkiurodzinowe miały odpędzić złe duchy, które jak wierzono,nawiedzały solenizanta w tym szczególnym dla niego dniu. Abychronić mającą urodziny osobę przez złym wpływem tych mocy,przyjaciele i rodzina zbierali się wokół i radowali się. Staranosię zrobić jak najwięcej hałasu, aby odstraszyć niepomyślneduchy a jako wzmocnienie pozytywnej energii, składano solenizantowiżyczenia i przynoszono kwiaty.

W późniejszych czasachpojawił się zwyczaj obdarowywania podarkami z okazji urodzin adrobne i najczęściej symboliczne przedmioty dawane w tym dniu, byłyuznawane za dobry omen dla zaszczyconej nimi osoby. Wierzono, że abyprezenturodzinowy mógł przynieść szczęście i pomyślność,powinien być osobisty, indywidualny i dobrany z rozwagą orazintencją uszczęśliwienia odbiorcy. W kulturach wierzących wastrologię uważano, że kamienie szlachetne i półszlachetne mająwpływ na pomyślność w życiu, dlatego idealnym podarkiem byłyklejnoty związane z datą urodzenia lub przedmioty, zawierającededykowany danemu znakowi zodiaku kamień.

W obecnych czasach,z okazji urodzin obdarowujemy się tysiącem różnych prezentów, oddrobnych, zabawnych gadżetów po wartościowe, funkcjonalneprzedmioty. Bez względu na to, jaką formę przyjmuje dawany przeznas prezent, najważniejsze jest, aby był on dany "z serca",wyrażając naszą sympatię i przychylność dla obchodzącejurodziny osoby. Przygotowując urodzinowy podarek, możemy takżedołączyć do niego okolicznościową kartkę, na której znajdziesię miejsce na życzenia urodzinowe dla solenizanta.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku