Wybierając się na wymarzone wakacje do jednego z tureckich kurortów wypoczynkowych warto poświęcić kilka dni na oderwanie się od piaszczystych plaż i popijania drinków na korzyść zwiedzania. W Turcji jest sporo ciekawych miejsc, z czego jednym z popularniejszych jest miejscowość Pamukkale.

Jak zwiedzić?
Pamukkale to jak wspomnieliśmyjedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Turcjiprzez turystów. Jej bezpośrednim konkurentem jest słynna krainahistoryczna – Kapadocja. Jeśli chcemy doświadczyć czegoś więcejniż tureckie plaże, powinniśmy zapytać rezydenta (lub skorzystaćz usług lokalnego biura podróży) o wycieczkido Pamukkale w Turcji. Tutaj warto pamiętać, że kupującwycieczkę w lokalnym biurze najprawdopodobniej zapłacimy dużomniej niż wykupując ją u rezydenta, dlatego przed kupnem wartosprawdzić i porównać ceny.

Czemu Pamukkale?
Pamukkale to tureckamiejscowość, będąca obok Kapadocji jednym z najpopularniejszychmiejsc turystycznych w Turcji, nazywane są często także„bawełnianą twierdzą”.

Swoją atrakcyjność zawdzięcza gorącym podziemnym źródłombogatym w związki wapnia, które wydobywając się na zewnątrzwytrącają wapń i pozostawiają na skałach biały osad, z czasemjego warstwa zaczęła się formować w malownicze tarasy.

Teren całej miejscowości jest objęty ochroną, władze Turcjipostanowiły stworzyć tu Park Narodowy, który został objętypatronatem przez UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do SprawOświaty, Nauki i Kultury).

Dbając o dobro zachowania natury, obecnie dla turystówudostępniona jest południowa część Parku Narodowego, trasazwiedzania ciągnie się wzdłuż kanału, którym płyniegeotermalna woda zasilające sztucznie przygotowane baseny. Turyścimogą wejść na tawertyny, jednak tylko po wcześniejszym zdjęciuobuwia.

Ciekawostka
Turystyczną oraz geologicznąciekawostką jest fakt, że Pamukkale leży na linii pęknięciaskorupy Ziemi. I choć to miejsce jest najbardziej znane wśródzwiedzających, to nie każdy wie, że kilka kilometrów dalejznajdziemy także gorące źródła geotermalne (w miejscowościachKarahayit oraz Kavakbasi – obie znajdują się około 4 kilometrówod Pamukkale).

Zwiedzanie Turcji, jak i kupienie wycieczki nawakacje w tym kraju jest bardzo dobrym pomysłem, polecamy je każdemuto jeszcze nie ma pomysłu na to jak i gdzie spędzić nadchodzącyurlop.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku