Zmarszczki pod oczami i kurze łapki to jedne z pierwszych zmarszczek, które pojawiają się na naszej twarzy. Są one dowodem na to, że często się uśmiechamy, ale niestety odbierają też świeżość spojrzeniu. Później pojawiają się zmarszczki na górnej powiece, które nie należą już do grupy zmarszczek mimicznych. Jak zlikwidować zmarszczki pod oczami i kurze łapki, a jak pozbyć się zmarszczek na górnej powiece?

Przyczyny powstawania zmarszczek pod oczami
W okolicy oka możemy wyróżnić trzy typy zmarszczek: zmarszczki pod oczami, czyli na dolnej powiece, kurze łapki, które promieniście rozchodzą się od zewnętrznego kącika oczu oraz zmarszczki na górnej powiece. Poziome zmarszczki pod oczami oraz kurze łapki są zmarszczkami mimicznymi, bo – chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy – to w dużej mierze „śmiejemy się oczami”. Tylko taki rodzaj uśmiechu odbierany jest przez drugą osobę za uśmiech szczery. Zmarszczkom mimicznym trudno zapobiec i w zasadzie możemy być pewni, że wcześniej lub później pojawią się one na naszej twarzy. Zmarszczki pod oczami i kurze łapki to jedne z najwcześniej powstających zmarszczek, często pojawiają się przed 25 rokiem życia, a następnie wraz z wiekiem i zachodzącymi procesami starzenia, utrwalają się.
Z kolei zmarszczki na górnej powiece związane są przede wszystkim z naturalnymi procesami starzenia. Mniejsza produkcja kolagenu objawia się tym, że skóra traci napięcie i coraz widoczniej ulega siłom grawitacji. Na górnej powiece bardzo często powstaje nadmiernie zwisający fałd, który postarza spojrzenie, a wraz z nim twarz oraz utrwala w nas nawyk częstego unoszenia brwi, co skutkuje pogłębianiem się zmarszczek na czole.

Jak zlikwidować zmarszczki pod oczami i wokół oczu?
Jak pozbyć się zmarszczek pod oczami, kurzych łapek i zmarszczek na górnej powiece? Czy popularnymi zabiegami nie uszkodzimy oka? – Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna oraz stosunkowo cienka, a ponadto w tej okolicy nie posiadamy grubej podściółki tłuszczowej, więc usuwanie zmarszczek pod oczami, kurzych łapek i zmarszczek na górnej powiece rzeczywiście jest wyzwaniem dla medycyny estetycznej. Grubość skóry wokół oczu wynosi około 0,5 mm i jest to grubość pięciokrotnie mniejsza niż w przypadku skóry w innych rejonach twarzy. Jednak dynamiczny rozwój bardzo nisko inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej sprawił, że dzisiaj mamy przynajmniej kilka bardzo skutecznych i bezpiecznych zabiegów pozwalających na usuwanie zmarszczek w okolicy oczu. Oprócz wypełnienia zmarszczek czy zastosowania botoxu, możemy skorzystać również z lasera czy urządzenia emitującego fale radiowe i wszystkie te zabiegi nie mają wpływu na narząd wzroku – mówi dr Wojciech Rybak z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.

Ulthera – innowacyjna propozycja usuwania zmarszczek
Jednym z najnowszych zabiegów mających na celu pozbycie się zmarszczek wokół oczu jest Ulthera – metoda, która wykorzystuje działanie ultradźwięków. Urządzenie wykorzystywane podczas zabiegu jest wyposażone w ekran USG, dzięki czemu zabieg może być wykonywany niezwykle precyzyjnie, ponieważ lekarz na bieżąco posiada wgląd w tkankę aż do głębokości 8 mm. Tym samym zabieg jest bardzo skuteczny i bezpieczny.
Aparat Ulthera generuje strumienie ultradźwięków, które oddziałują na warstwy powierzchniowe skóry i nie uszkadzają naskórka. W miejscu, gdzie oddziałują ultradźwięki, dochodzi do koagulacji termalnej, która skutkuje obkurczeniem się skóry i pobudza fibroblasty do produkcji nowego, ulepszonego kolagenu. Zaraz po zabiegu możemy zauważyć rezultaty w postaci spłycenia zmarszczek, a na pełny efekt musimy poczekać ok. 90 dni, bo w tym czasie nastąpi regeneracja skóry.
Ulthera często znana jest jako lifting bez skalpela, a zabieg ten możemy wykonać wokół oczu i jest tak bezpieczny, że nie musimy mieć obaw nawet, gdy wykonujemy go na linii brwi, by podnieść nieco powiekę oraz spłycić zmarszczki.

Usuwanie zmarszczek laserem
Wśród propozycji gabinetów medycyny estetycznej często możemy spotkać się z propozycją, by likwidować zmarszczki wokół oczu za pomocą lasera. Czy tego typu zabiegi są bezpieczne? – Najnowocześniejsze lasery bez przeszkód można stosować w okolicy oczu, ponieważ są to tak precyzyjne urządzenia, że docierają dokładnie na głębokość, która została przez lekarza wybrana. Nie ma możliwości, by światło lasera dotarło choćby milimetr głębiej niż ma dotrzeć. A właściwie operując laserami nawet nie używamy takiej miary jak milimetr, ale mówimy o mikrometrach, czyli jednostkach równających się jednej tysięcznej milimetra. Bo laser, który używany jest do usuwania zmarszczek, przeprowadza ablację właśnie mikrometr po mikrometrze. Jest to więc najwyższa precyzja – wyjaśnia dr Wojciech Rybak z kliniki Ars Estetica.
Do usuwania zmarszczek wykorzystywany jest np. laser Fotona SP Dynamis, który działa w dwojaki sposób: przede wszystkim niejako „ściera” zmarszczki, ponieważ warstwowo odparowuje naskórek, a ponadto pobudza naturalne procesy regeneracyjne skóry. Pod wpływem ciepła stymulowane są bowiem fibroblasty do tego, by wytwarzały nowy kolagen. Laser używany jest najczęściej w okolicy oczu do usuwania kurzych łapek.

Fale radiowe najnowszej generacji
Bardzo skuteczną metodą na zlikwidowanie zmarszczek wokół oczu są fale radiowe najnowszej, czyli trzeciej generacji. Jak łatwo można się domyślić – każda z generacji wyróżniała się inną skutecznością. Urządzeniem, które emituje najmocniejsze fale radiowe jest Maximus TriLipo wyposażony w specjalną, małą głowicę przeznaczoną do wykonywania zabiegów na twarzy. Głowica ta nazwana została TriLipo DMA. W jaki sposób działają fale radiowe?
W tym przypadku również mamy do czynienia z dwojakim działaniem na zmarszczki. Po pierwsze – fale radiowe podgrzewają skórę i tym samym obkurczają włókna kolagenowe, co skutkuje natychmiastowym wygładzeniem skóry, a po drugie – pobudzają do pracy fibroblasty, by produkowały nowy kolagen. Już po jednym zabiegu zmarszczki ulegają spłyceniu, ale dla najlepszego efektu poleca się wykonanie 4-6 zabiegów w ostępach jednego tygodnia. Głowica TriLipo DMA wykorzystywana jest przede wszystkim do usuwania kurzych łapek.

Zabiegi wypełniające zmarszczki i botox
Chyba najbardziej popularnymi i znanymi zabiegami usuwającymi zmarszczki są zabiegi wypełniające oraz botox. W pierwszym przypadku w skórę wstrzykiwany jest preparat na bazie stabilizowanego kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy poprzez właściwości wiążące wodę, naturalnie wypełnia zmarszczki, a ponadto nawilża skórę i pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu.
Z kolei botox, czyli toksyna botulinowa, wstrzykiwana jest po to, by osłabić mięśnie, które wywołują zmarszczki. Wbrew powszechnym doniesieniom, prawidłowo wstrzyknięty botox, nie wywołuje na twarzy efektu maski.
Zarówno preparaty wypełniające, jak i botox działają czasowo na zmarszczki oraz wykorzystywane są do likwidowania zmarszczek pod oczami i kurzych łapek. Zabiegów nie wykonuje się na górnej powiece.

Pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych
Jeszcze innym sposobem na usunięcie zmarszczek jest pobudzenie skóry do mocnej regeneracji, które ma na celu odwrócenie procesów starzenia. W tym celu wykorzystywany jest Regeneris lub Proteal, znany często pod pojęciem „wampirzego liftingu”. Regeneris to program biostymulacji komórek skóry, do którego wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe powstałe z osocza pacjenta. Ten preparat wstrzykiwany jest w miejsca pokryte zmarszczkami i uruchamia całą lawinę procesów naprawczych. Pierwsze efekty widzimy już po dwóch tygodniach, ale, by spłycić zmarszczki i utrzymać ten efekt na dłużej, polecane jest wykonanie przynajmniej trzech zabiegów. Zabiegiem z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego można usunąć zmarszczki pod oczami i kurze łapki.
Innym zabiegiem, który stymuluje naturalną odnowę skóry jest Zaffiro. Technologia ta polega na emitowaniu światła podczerwonego, dzięki czemu następuje rozgrzanie skóry właściwej aż do 65 stopni C, co skutkuje obkurczeniem włókien kolagenowych oraz pobudzeniem fibroblastów do produkcji nowego kolagenu. Efekty widoczne są zaraz po zabiegu, ale warto wykonać całą serię (ok. 4-6 zabiegów, jeśli przekroczyłyśmy 35 rok życia), by osiągnąć najlepsze rezultaty. Technologię Zaffiro można stosować na kurze łapki, ale nie na zmarszczki pod oczami i na górnej powiece.

Który zabieg na pierwsze zmarszczki, a który polecany do cery dojrzałej?
Pierwsze zmarszczki najlepiej usuwać jak najmniej inwazyjnymi metodami. Jeśli chcemy usunąć zmarszczki pod oczami i kurze łapki, to warto pomyśleć o zabiegach wspomagających regenerację skóry, jak Regeneris oraz zabieg wypełniania kwasem hialuronowym. Można zdecydować się również na botoks, a jeśli chcemy usunąć tylko kurze łapki, to dobrym wyborem będzie Zaffiro.
Z kolei dla cery dojrzałej polecane są te zabiegi, które usuną nawet głębokie zmarszczki, a w tym przypadku świetnie sprawdzają się lasery i najnowsze metody liftingu, jak Ulthera. Oczywiście dojrzałe panie i panowie również mogą skorzystać z zabiegów wypełniających czy osocza bogatopłytkowego, bo wszystko zależy od tego, jak głębokie mamy zmarszczki i jaki efekt chcemy osiągnąć. Doświadczony lekarz na pewno pomoże nam dobrać najbardziej odpowiedni zabieg, a jak widzimy – jest z czego wybierać.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku