Chociaż przedszkolaki realizują w placówkach oświatowych specjalnie przeznaczony dla nich program edukacyjny, to nic nie stoi na przeszkodzie, by w domu kontynuować taką naukę. Oczywiście w formie zabawy, dzięki czemu zdobywanie wiedzy będzie jednocześnie przyjemnością i ciekawą przygodą.

Dlaczego warto?

Zawsze warto samodzielnie zadbać o harmonijny rozwój dziecka –choć w przedszkolu też się uczy, to przecież nikt nie zna go takdobrze jak my, i nikt nie dopasuje tak dobrze poszczególnychaktywności do jego indywidualnych potrzeb. Jednocześnie wspólnanauka w domu jest okazją do spędzania cennego czasu razem zmaluchem oraz radosnego odkrywania jego nowych umiejętności.Szczególnie warto poświęcić więcej czasu na domową edukację,kiedy dziecko ma problemy z przyswajaniem sobie wiedzy. Postarajmysię pomóc mu w taki sposób, aby w przyszłości nie miałokłopotów rozpoczynając naukę w pierwszej klasie. W poradnikachdla rodziców oraz w Internecie znajdziemy wiele informacji oumiejętnościach, jakie powinny posiadać maluchy na konkretnymetapie rozwoju – warto z nich korzystać.

Domowe podręczniki
Chociaż nazwa „podręczniki” kojarzy nam się raczej z naukąw przedszkolu czy w szkole, to coraz więcej wydawnictw edukacyjnychoferuje przygotowane przez specjalistów książki oraz karty pracy,stworzone z myślą o nauce w domu. Często występują one w postacicałych boxów czy kuferków, gdzie oprócz typowych podręczników ićwiczeń znajdziemy płyty CD z grami czy inne atrakcyjne dlamaluchów pomoce naukowe. Duży wybór podręcznikówszkolnych i przedszkolnych znajduje się w sklepieinternetowym Merlin.pl. Co ważne, będą one nawet okilkanaście procent tańsze niż w stacjonarnej księgarni.

Wirtualna nauka
Dzisiejsze dzieci od małego zaznajomione są z tzw. wirtualnymświatem. Często mają swoje własne tablety czy nowoczesne telefonykomórkowe. Choć nieraz budzi to kontrowersje, to musimy zdać sobiesprawę, że nie jesteśmy w stanie od tego uciec. Zamiast więcnarzekać na zbyt duży wpływ nowych technologii na nasze pociechy,sprawmy, aby korzystały z nich „z głową”. Wykorzystajmy nowetechnologie do zdobywania wiedzy i ćwiczenia nowych umiejętności!Na rynku znajdziemy mnóstwo tabletów edukacyjnych, lecz takżepojedynczych aplikacji, które przydadzą się np. podczas naukijęzyków obcych, pisania czy czytania. Jeśli wolimy, aby maluchkorzystał tylko ze stacjonarnego komputera lub naszego laptopa,zaopatrzmy się w płytki CD z grami edukacyjnymi.

Nauka nie musi być nudna! Sięgając po atrakcyjne podręczniki,wirtualne gry czy nowoczesne aplikacje, możemy skutecznie wesprzećedukację malucha. Im wcześniej, tym lepiej!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku