Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą dróg oddechowych, wywołującą duszności i kaszel. Przyczyny astmy nie są jednoznacznie znane, ale w obecnych czasach notuje się znaczny wzrost zachorowań na astmę oskrzelową. Astma jest bardzo ściśle powiązana z alergią. Bardzo często cierpią na nią właśnie osoby u których stwierdzono alergiczny nieżyt nosa.

Jest to właśnie jedna z przyczyn wzrostu zachorowań na astmę -współcześnie notuje się bowiem równolegle znacznie więcejprzypadków alergii niż jeszcze kilkanaście lat temu.Zanieczyszczone powietrze, złe nawyki żywnościowe, nałogirodziców - te wszystkie czynniki mają bezpośrednie przełożeniena zachorowalność na alergię, a co za tym idzie również naastmę.

Pierwsze objawy astmy pojawiają się najczęściej wdzieciństwie, w wieku przedszkolnym. Pierwszy atak astmy jestszokiem zarówno dla rodziców, jak i przede wszystkim dla dziecka.Silne duszności uniemożliwiają prawidłowe oddychanie i częstokroćprowadzą do konieczności skorzystania z pomocy służb medycznych.

W ataku tej, jednej z najczęstszych chorób dróg oddechowychpomagają leki oparte na sterydach, rozkurczające oskrzela. Każdyastmatyk powinien mieć przy sobie inhalator, który umożliwia munormalne funkcjonowanie na co dzień. Niektórzy cierpią na lekkąodmianę astmy, innych dopada natomiast jej ciężka wersja. Lekka,kontrolowana astma nie jest wielką przeszkodą w normalnymfunkcjonowaniu, przestrzeganie kilku najważniejszych zasad pozwalana unikanie zagrożenia i jedynie sporadycznie w tym wypadku astmanam dokucza. Gorzej wygląda sytuacja w przypadku ciężkiej astmy.

Okres pylenia alergenów jest niezwykle niebezpieczny dlachorujących na ciężką astmę. Każdy kontakt z alergenem możebowiem powodować duszności i nieść ze sobą ryzyko poważnychproblemów zdrowotnych i hospitalizacji.

Astma jest chorobą, z którą należy nauczyć się żyć.Odpowiednio leczona i wspomagana unikaniem kontaktu z alergenem, możepo kilku/kilkunastu latach leczenia spowodować znaczne załagodzenieobjawów i normalne funkcjonowanie społeczne.

Więcej informacji na temat astmty: https://www.odetchnijspokojnie.pl


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jak nazwać psa lub kota

Wersja do druku