Wegetarianka to polifoniczna opowieść, która zaintryguje nie tylko zwolenników ekofeminizmu, lecz także osoby lubiące zgłębiać topografię ludzkiej psyche.

Han Kang z chirurgiczną precyzją przetwarza żywą tkankę egzystencji i prowadzi czytelnika różnymi ścieżkami narracji, aby zmusić go do zadania sobie kilku pytań: Na czym polega moje istnienie? Czy potrafię być tylko człowiekiem? Czy umiem wyrzec się człowieczeństwa i stać się na przykład drzewem?
Jest to refleksja nad metodami sublimacji prymitywnych instynktów, możliwością transcendencji i zasadnością samodestrukcji w desperackiej próbie wyzwolenia. Refleksja nad sferą ludzkiej wolności.


Autorka:
Han Kang
urodziła się w 1970 roku w Kwangju w Korei Południowej. Jest absolwentką filologii koreańskiej na Uniwersytecie Yonsei. W 1993 roku zadebiutowała jako poetka w magazynie literackim „Munhak kwa Sahoe” (Literatura i Społeczeństwo) wierszem Seulska zima (Sǒul ŭi kyǒul). Rok później zdobyła główną nagrodę w konkursie literackim gazety „Sǒul Sinmun” (Gazeta Seulska) za opowiadanie Czerwona kotwica (Pulgŭn tat) i na dobre rozpoczęła działalność literacką. Od tamtej pory zdobyła wiele prestiżowych nagród i stopniowo zyskuje sympatię czytelników na całym świecie.
Jej trzecia powieść – Wegetarianka (Ch’aesikchuŭija, 2007) – została przełożona na wiele jezyków. Oprócz Wegetarianki Han Kang jest także autorką powieści Czarny jeleń (Kǒmŭn sasŭm, 1998), Twa zimna dłoń (Kŭdae ch’agaun son, 2002), Idź, wieje wiatr! (Param i punda, kara; 2010) oraz Lekcja greki (Hŭirabǒ sigan, 2011), a także zbiorów opowiadań Miłość w Yǒsu (Yǒsu ŭi sarang, 1995), Owoce mojej kobiety (Nae yoja ŭi yǒlmae, 2000) oraz Ognista salamandra (Norang munŭi yongwǒn, 2012). W 2013 roku opublikowała zbiór poezji Schowałam w szufladzie zmierzch (Sǒrap e chǒnyǒk ŭl nǒǒ tuotta). Obecnie pracuje nad szóstą powieścią.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku