Mówi się, że katar nieleczony trwa siedem dni, a leczony tydzień. Ten mit pokutuje w polskim społeczeństwie od dawna, trzeba jednak pamiętać, że nieżyt nosa, określany popularnie katarem, to stan zapalny dotykający błony śluzowej. Istnieje więc możliwość jego wyleczenia, trzeba tylko umiejętnie dobrać lekarstwa.

Pod tym względem, asortyment aptek na pewno nie zawiedzie żadnegozakatarzonego pacjenta, ponieważ jest bardzo szeroki. Zanim jednakklient zdecyduje się na konkretny produkt, powinien koniecznie wziąćpod uwagę kilka kwestii, takich jak: intensywność produkowaniawydzieliny oraz kłopoty związane z oddychaniem. W przypadku, kiedydolegliwości nie są uciążliwe, a katar ma łagodną postać,można pomóc sobie domowymi środkami, takimi jak gorące parówki zdodatkiem kilku kropel olejku eukaliptusowego. Nasilenie objawówjest znakiem, że trzeba sięgnąć po broń innego kalibru.Pacjentom, którzy chcą uniknąć wizyty u lekarza, zalecane sąśrodki aplikowane bezpośrednio do jamy nosa, dzięki czemu lek nakatar zadziała natychmiastowo. Można go dostać w zasadzie w każdejaptece, ponieważ na rynku działa wiele marek oferujących takąpostać medykamentów, jak chociażby lekna katar Xylorin.

Osoby, które poza nieżytem nosa borykają się z dodatkowymidolegliwościami, jak chociażby bóle głowy oraz temperatura,powinny zdecydować się na przyjmowanie środków, w którychskładzie znajdują się pochodne oxymetazoliny. Warto pamiętać, żetego rodzaju lek na katar może być przyjmowany maksymalnie przezokres 3 dni. Pacjenci, dotknięci ostrą infekcją dróg oddechowych,nie mogą stosować preparatów, które mają formę sprayów. Wtakich przypadkach rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wizyta ulekarza, może się bowiem okazać, że myli się zwyczajny katar zpoważniejszymi schorzeniami.

Popularnym rozwiązaniem są również krople do nosa, wygodne waplikacji i szybko działające. Można je jednak najdłużejprzyjmować 3 dni. Wybór leku na katar powinien być równieżpodyktowany wiekiem chorego. Dzieci czasami obawiają się środkóww aerozolu lub kropelek. Innowacyjnym rozwiązaniem są plasterki doprzyklejenia na piżamę, które ułatwiają oddychanie w nocy, takby malucha nie budziły trudności z oddychaniem.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii mają parówki

Wersja do druku