Chociaż półki w sklepach wręcz uginają się od zabawek dla dzieci, wybór odpowiednich przedmiotów wciąż nie jest łatwy. Pojawiaja się szereg wątpliwości. Czy rzeczywiście są one bezpieczne? Czy gwarantują dzieciom w odpowiednim wieku maksymalne możliwości rozwoju? A co, jeżeli ich skład zawiera jakieś toksyczne składniki? To tylko kilka z wielu pytań, na które warto sobie wcześniej odpowiedzieć.
Wybór odpowiedniej zabawki dla dziecka nie należy na pewno do zadań łatwych, jednak wcale nie musi być trudny. W tym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze wskazówki, które znacząco ułatwią zakupy w sklepie z zabawkami dziecięcymi.

Większość osób przede wszystkim zwraca uwagę na wiek, od jakiego dziecko może używać daną zabawkę. Oczywiście, jest to pewnego rodzaju wskazówka, jednak nie warto ograniczać się wyłącznie do niej. To, że na jej opakowaniu napisane jest, że będzie idealnie służyć dzieciom np. od 3-go roku życia nie do końca jeszcze oznacza, że jest całkowicie bezpieczna. Aby upewnić się, czy nie przyniesie ona więcej szkody niż zabawy warto sprawdzić, czy nie posiada ostrych elementów, funkcji, które mogłyby narazić malucha na pogorszenie stanu zdrowia (na przykład uszkodzenia słuchu poprzez zbyt głośne dźwięki), a także substancji toksycznych. Informacje na ten temat można pozyskać poprzez dokładne zapoznanie się z opakowaniem zabawki i jeżeli tylko istnieje taka możliwość, z zabawką bezpośrednio – wtedy najbardziej możemy ocenić jej stan oraz staranność wykonania.

Toksyczne substacje w zabawkach
Jeżeli chodzi o skład poszczególnych zabawek szczególną uwagę trzeba zwracać na to, aby nie posiadały one ftalanów, odpowiedzialnych przede wszystkim za zmiękczanie plastików, a także kadmu, ołowiu i dioksyny. Bez względu na procent ich zawartości w składzie zabawki mogą stanowić większe lub mniejsze zagrożenie dla zdrowia dziecka. Obecnie pojawiają się one coraz rzadziej, jednak wciąż można natrafić na producentów, którzy starając się oszczędzić, nie oszczędzają szkodliwych substancji.

Uwaga na małe elementy
Zagrożenie dla dziecka mogą także stanowić zabawki, które składają się z wielu małych elementów. Mowa tu przede wszystkim o wszelkiego rodzaju klockach czy puzzlach. W tym przypadku najlepiej dopasowywać je do wieku malucha. Większość z nich przeznaczona jest dla dzieci od trzeciego roku życia, jednak każde dziecko rozwija się inaczej – warto wcześniej sprawdzić czy dziecko jest świadome kontaktu z niewielkimi przedmiotami i ostrożnie podchodzić do jego zabawy nimi. Dopiero, gdy już będziemy pewni, że małe elementy są w rękach malucha bezpieczne, możemy całkowicie pozwolić mu spędzać z nimi czas.

Cena a jakość
Wysoka cena nie zawsze jest wyznacznikiem odpowiedniej jakości. Bardzo często bywa, że zabawki drogie sprawdzają się zdecydowanie gorzej od zabawek tańszych. Oczywiście, powinniśmy zwracać na nią uwagę, biorąc pod uwagę nasze indywidualne możliwości finansowe, jednak zdecydowanie ważniejszy jest wcześniej opisany skład materiału zabawek oraz ich przeznaczenie. W celu zdobycia szczegółowych informacji na temat danego produktu zawsze można skorzystać z pomocy udzielanej przez profesjonalnych doradców, którzy znajdują się w każdym renomowanym sklepie z zabawkami. W przypadku sklepów internetowych warto zadzwonić lub wysłać odpowiednie zapytanie do obsługi sklepu. Pomogą oni wybrać to, co spodoba się dziecku najbardziej i co na pewno nie przyczyni się do pogorszenia stanu jego zdrowia.

Udanych i bezpiecznych zakupów życzy

Kajtuś - Sklep dla dziecka


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku