Rozstępy dotykają zarówno kobiet jak i mężczyzn. Najczęściej pojawiają się w okresie intensywnego wzrostu organizmu (np. okres dojrzewania płciowego) oraz u kobiet ciężarnych – 90% z nich potwierdza ich wystąpienie. Miejsca, w których zazwyczaj się pojawiają, są różne dla obu płci – u kobiet są to piersi, brzuch, uda i pośladki, mężczyźni mają je głównie na części lędźwiowo-krzyżowej oraz na barkach.

Błędem jest twierdzenie, że głównym powodem pojawiania sięrozstępów jest nadmierne rozciągnięcie skóry. Nieraz zdarza się,że zaczynają one szpecić skórę osób odchudzających się, którenie skarżyły się wcześniej na tę dolegliwość. Pierwsząprzyczyną ich wystąpienia jest wysoki poziom estrogenów –obserwuje się go przede wszystkim u ciężarnych, dojrzewającychnastolatek oraz w trakcie przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych.Pojawiają się one także u osób z wysokim poziomem kortyzolu(hormonu kory nadnerczy). Ponadto rozstępy są zmorą osób oubogiej w cynk i krzem diecie (m.in. w trakcie redukcji masy ciała).

Pierwszą oznaką pojawienia się rozstępów są czerwone iczerwono-niebieskie kreski na skórze. Są one wtedy najbardziejwidoczne, jednak w tym stadium łatwo je usunąć poprzez stosowanieprzeznaczonych do tego celu kosmetyków, np.balsamu La Roche Posay. Po tym okresie zaczynają one blednąć istają się mniej szpecące, jednak nie można już całkowicie ichzlikwidować.

Rozstępy nie są chorobą, ale defektem kosmetycznym. Z tego teżpowodu ich usuwanie nie jest darmowe. Warto więc spróbować niedopuścić do ich pojawienia się. Jeżeli chcemy ich uniknąć,dbajmy o utrzymanie stałej wagi ciała oraz o wykonujmy ćwiczeniafizyczne. Ponadto stosujmy dobre kosmetyki i masaże za pomocąspecjalnych rękawic lub wałków. Regularne używanie preparatówujędrniających poprawi ukrwienie skóry i wpłynie pozytywnie nawłókna, z których jest ona zbudowana. Pamiętajmy, że pielęgnacjaskóry nie zajmie nam dużo czasu. Wystarczy, że poświęcimy na nią10 minut dziennie. Dzięki temu przez długie lata będziemy cieszyćsię piękną i gładką skórą bez rozstępów i nie będziemykrępować się idąc na plażę lub basen.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku