Suplementy są to takie substancje, które stanowią uzupełnienie diety poprzez zawarte w nich niezbędne dla zdrowia składniki (głównie witaminy). Preparaty te najczęściej występują w postaci tabletek, kapsułek lub płynu i często dostępne są w aptekach. Sugerowałoby to zatem ich związek z lekami. Unia Europejska jednakże suplementy diety uznaje za pożywienie.
Dla kogo przeznaczone są suplementy diety? Przede wszystkim dla osób, które narażone są na niedobory niektórych substancji bądź szybką ich utratę. Do tej grupy zalicza się głównie dzieci oraz kobiety w ciąży, ale także osoby starsze i sportowców poddających się intensywnym, wyczerpującym treningom. I tak, zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego kobietom w ciąży aby zapobiegać wadom układu nerwowego u noworodków, witaminy B12 – osobom starszym narażonym na niedokrwistość, wapnia – ludziom ograniczającym produkty mleczne , witaminy D – dzieciom w profilaktyce krzywicy, preparaty witaminowo – mineralne – osobom stosującym restrykcyjne diety oraz sportowcom.

Polacy najchętniej sięgają po takie substancje, które są łatwo dostępne w sklepach oraz cechuje je niska cena. Co więcej, ważną rolę odgrywa tu /photo/, ponieważ zdecydowanie częściej sięgamy po produkty, które znane są z telewizji czy akcji edukacyjnych.

Oprócz suplementów będących uzupełnieniem codziennej diety, dostępne są również takie preparaty, których producent zapewnia, że dzięki nim możliwa jest utrata nawet 12 kilogramów w zaledwie półtora miesiąca… W Internecie ponadto, reklamuje się wiele sklepów zielarskich, które oferują suplementy na bazie ziół krajowych i azjatyckich. A co z suplementami i odżywkami dla sportowców? Większość z nich ma na celu wzmocnienie mięśni, poprawę wydajności ćwiczeń fizycznych, a także redukcję tkanki tłuszczowej oraz usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Do preparatów tych należy jednak podchodzić sceptycznie, gdyż szanujący się sportowcy możliwie w najwyższym stopniu ograniczają ich spożycie ze względu na długą listę substancji niedozwolonych i antydopingowych.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku