Gdy mróz i silny wiatr poważnie szkodzą kondycji twojej skóry, zwykły krem nawilżający to za mało. Radzimy, w jaki sposób ograniczyć działanie czynników zewnętrznych i cieszyć się zdrową skórą w okresie zimowym.


Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo zimowa aura szkodzi naszej skórze. Tymczasem to właśnie ona najczęściej jest powodem zmagań z podrażnieniami, uczuciem swędzenia czy wysuszeniem. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, które pomagają zwalczyć szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, przywracając skórze piękny wygląd.

Dieta na zimę
W okresie zimowym często brakuje nam naturalnych źródeł witamin, o które tak łatwo było latem. Odpowiednie odżywianie to jednak podstawa pielęgnacji skóry.
–  Nasza dieta ma ogromny wpływ na kondycję skóry – mówi mgr farmacji Agnieszka Urbaniak, z apteki internetowej Wapteka.pl. - Warto zatem wzbogacić swoje posiłki o produkty zawierające witaminę A, C, E, witaminy z gruby B oraz selen, jod i żelazo. Tak zbilansowana dieta dotleni oraz nawilży skórę, a także złagodzi jej podrażnienia.

Czapka, szalik i... pomadka

Wiadomo, że zimą ubieramy się ciepło, jednak zdarza się, że robimy to nieumiejętnie. Zakładamy grube swetry w nadziei, że ochronią nas przed ujemnymi temperaturami. Trzeba jednak pamiętać, że jedynie ubieranie się na cebulkę przyniesie oczekiwane rezultaty.
- Wytwarzane między warstwami ubrania ciepło skutecznie nas rozgrzeje. Unikniemy także przegrzania skóry, które negatywnie wpływa na rozwój zmian skórnych - wyjaśnia mgr Urbaniak - Warto chronić twarz oraz uszy przed mroźnym wiatrem, a także zadbać o usta, stosując pomadki ochronne.
W ofercie internetowej apteki Wapteka.pl znaleźć można LIPS FROST - sztyft do ust, który dzięki zawartości witaminy F i oleju z nasion bawełny natychmiast koi i zmiękcza spierzchniętą skórę oraz regeneruje pęknięcia.

Troska w dzień

Latem szczególnie dbamy o ochronę naszej skóry przed działaniem promieni UV. Zimą także powinniśmy się o to zatroszczyć, zwłaszcza jeżeli aktywnie uprawiamy sport i dużo przebywamy na świeżym powietrzu.
- Zdarza się, że zapominamy o tym, iż światło słoneczne odbite od śniegu działa na nas równie mocno, jak latem. Dobrze więc zaopatrzyć się w kremy z filtrem UVA/UVB, np. krem lipidowy IWOSTIN SENSITIA lub firmy ZIAJA – radzi ekspert z Wapteka.pl -  Natłuszczają one i nawilżają naskórek oraz łagodzą podrażnienia. Stanowią przy tym doskonałą ochronę przed szkodliwym działaniem słońca.

Wrażliwa skóra
Skóra dzieci, delikatniejsza i cieńsza niż u dorosłych, również wymaga w okresie zimowym szczególnej pielęgnacji. W tym przypadku należy stosować kosmetyki, które chronią skórę zarówno na powierzchni, jak i od wewnątrz.

- Nie wszystkie kremy ochronne są odpowiednie przy pielęgnacji skóry maluchów. Powinniśmy wybierać kosmetyki, które mają szerokie zastosowanie. Najlepsze będą tutaj kremy o wielopłaszczyznowym działaniu, np. Mustela Bebe Cold Cream lub Emolium krem ochronny na wiatr i mróz. Codzienne korzystanie z tych produktów szybko przynosi spodziewany efekt – naskórek zostaje wzmocniony, a skóra intensywnie nawilżona i odżywiona. – tłumaczy nasz ekspert.

Nie bez znaczenia jest zatem systematyczność. Częste stosowanie takich kosmetyków zmniejsza zaczerwienienia skóry dziecka i łagodzi uczucie swędzenia. Dzięki temu codzienne spacery i zimowe szaleństwa nie zaszkodzą kondycji skóry naszych pociech.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku