W procesie starzenia się skóry biorą udział dwa czynniki:
 • wewnątrzpochodny, związany z zegarem biologicznym i predyspozycjami genetycznymi,
 • zewnątrzpochodny, zależny od wpływu czynników środowiskowych, przede wszystkim słońca oraz zanieczyszczeń.

  Skóra człowieka zaczyna się starzeć już od ukończenia 25 roku życia. Styl życia, sposób odżywiania i mimika mają ogromny wpływ na szybkość postępowania tego procesu. Około 50 roku życia nasila się on w związku ze spadkiem poziomu hormonów płciowych, głównie estrogenów. Jednak zdecydowanie najgorszym wrogiem skóry jest promieniowanie UV - podstawowy czynnik odpowiedzialny za pojawiające się w niej wraz z wiekiem zmiany.

  W 80 % zmiany na skórze twarzy zależą od czynników środowiskowych. W ostatnich latach dermatolodzy obserwują nasilający się proces starzenia się słonecznego (photoaging), związany z częstymi ekspozycjami na intensywne promienieniowanie słoneczne i korzystanie z solariów.

  W procesie starzenia dochodzi do spowolnienia metabolizmu komórek i ich podziałów, spada ilość produkowanego naturalnego czynnika nawilżającego (NMF), dochodzi do zaburzeń procesu melanogenezy, zmniejszenia aktywności fibroblastów i syntezy kolagenu oraz zaburzeń krążenia żylnego. Następstwem są zmiany w naskórku i skórze właściwej, m.in.:
 • wysuszenie,
 • obniżenie elastyczności,
 • zmniejszenie się grubości naskórka,
 • zmniejszenie się grubości skóry właściwej,
 • rozszerzenie naczynek,
 • powstawanie zmarszczek i fałd,
 • zaburzenia pigmentacji.

  Promieniowanie ultrafioletowe uszkadza DNA komórkowe i stymuluje powstawanie w skórze wolnych rodników. Objawem częstego i nadmiernego opalania są rozszerzone naczynka krwionośne, przebarwienia, zaskórniki, a po wielu latach głębokie zmarszczki i bruzdy, będące skutkiem przyspieszonego i nieprawidłowego starzenia się skóry.

  Skóra dojrzała wymaga stosowania zarówno ochrony przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi, głównie promieniowaniem UV, jak również właściwego odżywiania i regeneracji w celu aktywacji odnowy komórkowej. Substancje aktywne, które można zastosować w pielęgnacji skóry dojrzałej powinny spełniać następujące funkcje:
 • głębokie i długotrwałe nawilżenie,
 • ochrona przed wolnymi rodnikami,
 • zwiększenie produkcji kolagenu,
 • odżywienie i energizowanie skóry,
 • stymulacja odnowy komórkowej,
 • wygładzenie, odświeżenie
 • działanie rozjaśniające.

  Dlatego ważne jest stosowanie kremów zawierających substancje nie tylko nawilżające, ale także działające głębiej i chroniące skórę przed stresem oksydacyjnym wywołanym przez wolne rodniki. Wchodzący w skład niektórych preparatów Aquaxyl działa nawilżająco i regenerująco, pobudza syntezę ceramidów i glikozoaminoglikanów. Do najważniejszych antyutleniaczy, które pomagają w zwalczaniu wolnych rodników należą: witamina E, witamina C, witamina A i beta - karoten, koenzym Q oraz flawonoidy roślinne.Konieczne jest dostarczenie skórze substancji stymulujących podziały komórkowe i produkcję kolagenu. Ważną rolę odgrywają tutaj witaminy: A, C, E,. Witamina A reguluje podziały komórkowe i procesy rogowacenia. Witamina C działa antyoksydacyjnie, rozjaśnia skórę, uszczelnia naczynia, stymuluje produkcję kolagenu, a także daje efekt przeciwzapalny i przeciwobrzękowy. Witamina E ma działanie fotoprotekcyjne i przeciwzapalne. Regeneruje także barierę lipidową, poprawia miękkość i elastyczność naskórka, działa nawilżająco, poprawia mikrokrążenie w naczyniach włosowatych.
  W skład preparatów odmładzających wchodzą również alfa - i beta - hydroksykwasy - ze względu na swoje działanie rozjaśniające, wygładzające i stymulujące odnowę komórkową. Ich delikatne działanie złuszczające pozwala na lepsze wnikanie składników aktywnych. Do a alfa- hydroksykwasów należą: kwas glikolowy, mlekowy, jabłkowy, winowy.

  Główne preparaty o działaniu odmładzającym to pochodne kwasu retinowego (retinaldehyd, retinol). Wpływają one stymulująco na produkcję kolagenu, działają wygładzająco i rozjaśniająco. Kosmetyki z retinolem mogą niestety powodować podrażnienie i w związku z tym część osób nie może ich stosować. Vitanol, substancja bogata w polisacharydy - galaktany, ma skuteczność porównywalną z retinolem, jednak w odróżnieniu od niego nie powoduje podrażnień.

  Duże znaczenie w walce ze starzeniem się skóry mają fitohormony, działające w zbliżony sposób do estrogenów, ale bez ich efektów ubocznych. Najczęściej jest stosowany ekstrakt z soi i Centella Asiatica. Działają one antyutleniająco i przeciwzapalnie. Stanowią pewną alternatywę dla pacjentek nie mogących stosować hormonalnej terapii zastępczej.

  Skóra dojrzała wymaga także delikatnego natłuszczania - tę rolę świetnie spełniają alfa- i beta - hydroksykwasy,. Konieczna jest również staranna, codzienna ochrona przed promieniowaniem UV - niezbędna jest obecność w składzie kosmetyków do cery dojrzałej dość wysokiego filtra UV.

  Specjalnej uwagi wymaga pielęgnacja delikatnej skóry wokół oczu. Jest ona bardzo cienka i prawie pozbawiona gruczołów łojowych, dlatego koniecznie trzeba ją nawilżać i odżywiać. Do pielęgnacji okolic oczu przeznaczone są specjalne kosmetyki. Do demakijażu można stosować jedynie delikatne mleczko lub specjalny preparat do demakijażu tej okolicy.Preparaty do pielęgnacji skóry okolicy oczu mają konsystencję kremu, żelu lub serum. Zawierają biologicznie czynne składniki, łatwo przyswajalne przez skórę: proteiny, fosfolipidy, fitosterole, ceramidy, lipidy. Aby uzyskać działanie wygładzające i rozjaśniające, producenci często umieszczają w składzie preparatów pod oczy retinol. Kremy mają zwykle cięższą konsystencję niż żele i serum, zawierają więcej składników regenerujących, bardziej natłuszczają skórę. Żele pod oczy polecane są szczególnie dla młodej skóry i osób, które nie tolerują cięższej konsystencji kremu. Szybciej się wchłaniają i mają właściwości napinające skórę.