"Moja firma portretowa. Pierwszy krąg" jest zbiorem zabawnych opowieści i anegdot o postaciach, które od lat rysuje znana kontrowersyjna artystka Hanna Bakuła. Autorka w przenikliwy, ale pełen sympatii sposób opowiada perypetie swoich bohaterów i wspomina rozmowy z nimi. Książka ukaże się 20 listopada nakładem Wydawnictwa G+J Książki.


„Moja firma portretowa. Pierwszy krąg” to unikalna książka o portretach, rysowaniu, pozowaniu i rozmowach z modelami, pełna humoru i anegdot, napisana soczystym językiem charakterystycznym dla artystki. Hanna Bakuła maluje tylko osoby, które zna i lubi lub obcych, którzy jej się spodobają. Tworzone przez nią portrety – kolorowe, wyraziste, w dużej mierze psychologiczne – można zobaczyć na całym świecie. Żyją swoim życiem i wędrują z właścicielami.
W portretach artystki nazywanej przez media „Witkacym w spódnicy” jest wiele emocji. Podobnie emocjonalne i dosadne są jej książki. „Moja firma portretowa” jest opisem osób i ich portretów, rysowanych pastelami w różnym czasie i różnych miejscach. Niniejszy tom, nazwany „pierwszym kręgiem”, to portrety osób z bliskiego otoczenia artystki. Liczne teksty do tego zbioru były od dawna gotowe. Wiele ważnych reprodukcji przepadło w czasie przeprowadzek i wraz z ukradzionymi komputerami. Ale przybywa nowych portretów – a także autoportretów autorki, które ona sama ceni najbardziej.


O autorce:
Hanna Bakuła
– malarka i pisarka, autorka kilkunastu książek. Pisała felietony do „Playboya” i „Urody”, obecnie pisze bloga i felietony na portalu www.kobieta.wp.pl oraz publikuje teksty w miesięcznikach. Jest absolwentką wydziału malarstwa warszawskiej ASP. Portretowała m.in.: Liv Ullmann, Yehudi Menuhina, Daniela Olbrychskiego, Agnieszkę Osiecką. Pracuje w technice pasteli. Całe lata 80. XX w. spędziła na Manhattanie. Projektowała tam m.in. kostiumy i scenografię do spektakli na Broadwayu, za które wyróżnił ją „New York Times”. Oprócz polskiego ma też obywatelstwo amerykańskie. Mówi o sobie, że jest soft-feministką. Prowadzi fundację propagującą kulturę polską za granicą, wspiera dwa domy dziecka, organizuje festiwale muzyki Franciszka Schuberta. We wrześniu 2013 r. nakładem Wydawnictwa G+J Książki ukazała się książka Hanny Bakuły „Wnuczkożonka, czyli jak utrzymać laskę”.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku