Każda kobieta podejmująca jakikolwiek wysiłek fizyczny ma na pewno jakiś cel. Jedne szukają sposobu na spadek masy ciała, inne chcą poprawić kondycję fizyczną, inne chcą zbudować tężyznę fizyczną a jeszcze inne dbają w ten sposób o dobre zdrowie. Aby jednak zrealizować swój plan, warto odpowiednio przygotować się do treningu. Złe podejście do trenowania może przynieść więcej szkód aniżeli korzyści.

Pierwszą i naczelną zasadą jest wykonanie odpowiedniej rozgrzewki...
Bez rozgrzania mięśni i stawów nasze ciało jest zbyt sztywne, mięśnie nie są podatne na rozciąganie, czego efektem mogą być niestety zbyt liczne kontuzje. Najczęściej pojawiają się one w obrębie stawów. Biegacze narzekają na kondycje stawów kolanowych a także na zmiany chorobowe w obrębie tak zwanych ścięgien Achillesa. Podczas uprawiania innych rodzajów sportu mogą wystąpić kontuzje kręgosłupa, rąk i barków. Dobrym sposobem na rozgrzewkę jest krótka przebieżka na bieżni treningowej. Podczas biegfania pracują różne partii mięśni oraz stawów.

Rozgrzewka powinna być wykonana przed podjęciem każdej aktywności fizycznej, bez względu na jej aktywność. Należy się rozgrzać zarówno przed jogą i aerobikiem jak i przed ćwiczeniami na siłowymi choćby ciężarkami.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na efektywne trenowanie jest uzyskanie optymalnego tętna.

Najczęściej na jego wysokość zwracają uwagę osoby chcące podczas treningu zgubić zbędne kilogramy. W tym wypadku należy pamiętać, że spalanie tkanki tłuszczowej następuje dopiero po upływie około 20 minut treningu i uzyskaniu około 65 – 80 procent maksymalnego tętna. Jego wysokość oblicza się w bardzo łatwy sposób odejmując od liczby 220 liczbę swoich lat. Wynik odejmowania wyznacza poziom maksymalnego tętna. Jeśli więc chciałabyś spalić niechcianą tkankę tłuszczową, powinnaś obliczyć swoje tętno i dbać o uzyskanie właściwej jego wysokości w czasie ćwiczeń fizycznych. Podczas pierwszych 20 minut energia do wykonania wysiłku pochodzi w 80% z glukozy, a tylko 20% z tłuszczu. Dopiero po upływie tego czasu i osiągnięciu odpowiedniej wysokości tętna następuje właściwe spalanie tkanki tłuszczowe.

W przypadku zbyt niskiego tętna nie można uzyskać efektu odchudzającego, natomiast przy zbyt wysokiej wartości może dojść do spalania mięśni.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku