Zakup dobrze dobranych i wygodnych butów dla małego dziecka jest trudne, ponieważ maluch nie powie nam czy buty są wygodne i czy nie uwierają. Dlatego bardzo często rodzice mają kłopot podczas kupowania butów najmłodszym dzieciom.

Kiedy kupujemy buty dla dzieci należy pamiętać o kilku istotnych sprawach, które pozwolą nam wybrać odpowiedni rozmiar, kształt i materiał, z jakiego wykonano dane buty.

Pierwszym ważnym elementem jest rozmiar. Coraz rzadziej zdarza się, aby rodzice wybierali za małe buty, jednak wielu kupuje obuwie „na wyrost”, które jest za duże i powoduje problemy związane z otarciami i dyskomfortem. Za duże obuwie może powodować złe kształtowanie się stopy, co sprzyja późniejszym wadom rozwojowym.  Idealnie dopasowane buty w momencie, gdy dziecko stoi wygodnie na podłożu ma odrobinę luzu, około pół centymetra, co pozwala na swobodne poruszanie się.

Poza odpowiednim rozmiarem buta ważny jest kształt buta. Nosek musi być odpowiednio szeroki, aby palce nie były ściśnięte, a w późniejszym czasie nie doszło do deformacji palców. Na przegubie but nie może być zbyt niski, by nie uciskał stopy i nie hamował przepływu krwi. Kostka powinna być odpowiednio usztywniona poprzez nieco wyższy stan, który zabezpiecza nogę przed skręceniami i uszkodzeniami. Podeszwa musi być dość gruba, jednak pozwalać na wyczucie podłoża podczas chodzenia.

Materiał, z jakiego wykonano obuwie ma również duże znaczenie. Najlepiej, jeśli jest ono wykonane ze skóry, co zapewnia dopływ świeżego powietrza i komfort noszenia. Warto zwrócić szczególną uwagę na sposób zapinania bądź wiązania butów. Najlepiej, jeśli buciki są zapinane na rzepy, w przypadku małych dzieci obuwie sznurowane może być nieco kłopotliwe. Dzieci szybko się denerwują, nie mogą ustać w miejscu i nie lubią, gdy trzeba przerywać zabawę ze względu na konieczność ponownego sznurowania butów.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

buty do wody

Wersja do druku