Okap jest bardzo praktycznym urządzeniem, które pomaga zachować w kuchni czyste powietrze. Jest on tak skonstruowany, że usuwa z powietrza zanieczyszczenia powstałe w wyniku gotowania. Opary, tłuszcz i zapachy, rozprzestrzeniają się we wnętrzu, tworząc na powierzchniach mebli, urządzeń i na ścianach trudne do usunięcia zabrudzenia.

Ze względu na sposób działania wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje okapów - pochłaniacze i wyciągi. Pierwszy usuwa z wnętrza kuchni powietrze zawierające zanieczyszczenia, które kanałami wentylacyjnymi wydalane jest na zewnątrz. Funkcjonuje na bazie integralnych filtrów regularnie czyszczonych, aby zapewnić skuteczny przepływ powietrza. Jego montaż wymaga podłączenia do systemu wentylacyjnego przy użyciu orurowania, co sprawia, że pozostawia mniej swobody w zakresie lokalizacji. Drugi pracuje w systemie obiegowym, gdzie podstawę funkcjonowania stanowią wymagające okresowej wymiany filtry węglowe. Niestety filtry trzeba wymieniać w zależności od częstotliwości gotowania, od której zależy ilość nagromadzonych zanieczyszczeń. Zatem powietrze, które jest przez ten sprzęt AGD pochłaniane, nie jest usuwane na zewnątrz, a jedynie oczyszczane i zwracane do kuchni. Jego niewątpliwą zaletą jest dowolność w zakresie wyboru miejsca montażu, ponieważ nie musi być łączony z kanałami wentylacyjnymi. Zdarza się również, że jeden okap pracuje w dwóch trybach, ponieważ został wyposażony przez producentów w dodatkowe funkcjonalności. Pod względem wydajności wyciąg, oprócz oczyszczania powietrza, usuwa nadmiar nagromadzonej wilgoci, czego ze względu na obieg zamknięty nie obserwuje się w pochłaniaczach.

Projekty kuchni nowoczesnych uwzględniają wszystkie konieczne sprzęty AGD, dlatego zawsze jest w nich miejsce na okap, którego lokalizacja uwarunkowana jest specyfiką pomieszczenia i przebiegiem instalacji wentylacyjnej oraz elektrycznej.

Współcześnie produkowane okapy wyposażone są w wiele funkcji, które ułatwiają ich użytkowanie. Najważniejsze jest sterowanie, które może mieć charakter mechaniczny bądź elektroniczny. Pierwszy to tradycyjne i nadal powszechne przyciski oraz suwaki pozwalające na regulację mocy i oświetlenia. Drugi to nowoczesny panel dotykowy, który jest już niemal standardem wysokiej jakości urządzeń kuchennych. O aktualnych ustawieniach i wszystkich dokonywanych zmianach parametrów informuje wyświetlacz LED.

Obok standardowych rozwiązań, urządzenia posiadają dodatkowe funkcjonalności, które w pewnym stopniu decydują o jakości użytkowania. O komforcie decyduje możliwość zdalnego sterowania za pomocą pilota pozwalającego na regulację ustawień. Wśród dostępnych opcji może się znaleźć czasomierz umożliwiający precyzyjne zaprogramowanie czasu pracy okapu i momentu jego wyłączenia. Dobrym rozwiązaniem są dodatkowe sygnalizatory, jak czujnik zapachu alarmujący o konieczności zmiany filtrów, czy też sensor zapachu, dzięki któremu okap automatycznie włącza się przy dużym nagromadzeniu wilgotności. Cenioną funkcją jest system wyciszający, który reguluje poziom hałasu powstałego w czasie pracy okapu. Oświetlenie montowane w okapach może stanowić dodatkowe oświetlenie jednej z podstawowych sfer kuchennych, przy czym o komforcie świadczy dowolność regulowania natężeniem światła.

Design nowoczesnych okapów pozwala tworzyć dowolne aranżacje kuchni, z wyeksponowanym sprzętem AGD bądź znajdującym się w zabudowie. Producenci w urządzeniach doskonale łączą estetykę i funkcjonalność, która projektanci zawsze poszukują przy urządzaniu wnętrza kuchni.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jaki czajnik wybrać
Szproty w sosie pomidorowym kcal

Wersja do druku