Nadmiar tkanki tłuszczowej i problemy ze zbędnymi kilogramami – oto zmora wielu kobiet. Wiele pań katuje się drakońskimi dietami i forsownymi ćwiczeniami, których rezultaty pozostają niewidoczne. Jak zatem ćwiczyć, by szybciej uzyskać wymarzoną sylwetkę i nie narazić się na problemy ze zdrowiem?


Systematyczność to podstawa

Wiele pań wychodzi z założenia, że intensywny trening raz na jakiś czas przyniesie pozytywne rezultaty. Niestety – to mit. Intensywność ćwiczeń nie ma aż tak wielkiego znaczenia, jak systematyczność. To ona jest najważniejsza. Zbyt forsowny trening może doprowadzić tylko i wyłącznie do zniechęcenia oraz takich problemów, jak zakwasy czy ból stawów. Lepiej ćwiczyć systematycznie i mniej forsownie, dbając jednocześnie o wybór najlepszych ćwiczeń odchudzających. Zalecany program treningowy? Umiarkowany wysiłek co 2-3 dzień. Dzięki temu mięśnie wciąż są pobudzane do pracy, a jednocześnie organizm ma czas na regenerację.

Ćwiczenia, które pozwalają zdrowo chudnąć
Nie są zbyt wymagające, mogą sprawić wiele przyjemności, a jednocześnie – doskonale odchudzają. Oto zestaw ćwiczeń, dzięki którym można zdrowo i skutecznie pozbywać się zbędnych kilogramów:

1.Aqua aerobik. To świetne ćwiczenia, szczególnie zalecane tym, którzy dopiero zaczynają ćwiczyć. Zalety? Brak obciążenia dla stawów, dobra zabawa i skuteczne modelowanie sylwetki.

2.Aerobik. Gimnastyka w rytm dynamicznej muzyki nie tylko poprawia nastrój i samopoczucie, ale świetnie dotlenia organizm i pozwala szybciej spalać tkankę tłuszczową.

3.Ćwiczenia ze skakanką. Skakanka to dobra zabawa oraz sposób na szybkie spalanie kalorii. Wystarczy poświęcić kwadrans na umiarkowany trening, by wzmocnić serce, dotlenić organizm i pozbyć się około 200 kalorii. Skakanka doskonale modeluje całe ciało, zwiększa wytrzymałość, a jednocześnie poprawia koordynację ruchową. Pozwala też rozruszać mięśnie i stawy, zatem dla wielu osób jest ona najlepszym sposobem na rozgrzewkę przed dalszym treningiem.

4.Uniwersalny zestaw ćwiczeń. Te ćwiczenia nie tylko wzmacniają mięśnie, zmniejszają ból stawów, ale rewelacyjnie modelują sylwetkę. Tradycyjne nożyce i brzuszki, wypychanie bioder oraz wymachy nogami to proste ćwiczenia, które w każdej chwili można wykonać w domowym zaciszu, stopniowo poprawiając stan mięśni oraz swą formę.  

Sporty pozwalające schudnąć
Bieganie pozwala na zachowanie zgrabnej sylwetki, jednak jako metoda odchudzania się nie jest zbyt skuteczną formą aktywności. Dlaczego? Tkanka tłuszczowa zaczyna się spalać po około 20-25 minutach ruchu. W przypadku joggingu o efektywnym treningu odchudzającym można zatem mówić dopiero po półgodzinnym biegu. Dla osób obarczonych dodatkowymi kilogramami jest to zbyt wielki wysiłek. Sportami, które w odchudzaniu sprawdzają się znacznie lepiej, są takie dyscypliny: jak jazda na rowerze czy marsze z kijkami.


Dlaczego warto poświęcić czas i energię na takie treningi? Bo piękna sylwetka nie jest ich jedynym efektem. Zbędne kilogramy oraz siedzący tryb życia to nie tylko gorsze samopoczucie, ale i wiele zagrożeń dla zdrowia. Te osoby, które z ruchu rezygnują, często uskarżają się na problemy z przemianą materii oraz z kręgosłupem. Częściej też dokucza im ból stawów, dla których zbyt duża masa ciała jest poważnym wzywaniem. Na szczęście zestaw skutecznych ćwiczeń pozwala na zdrowe schudnięcie i tym paniom, którym osłabione stawy nie pozwalają na zbyt forsowne treningi.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku