Niewielu rodziców wie że rozwój mowy dziecka zależy od sprawności manualnej. Za te dwie czynności, mówienie i manipulację odpowiadają sąsiadujące ze sobą ośrodki w mózgu. Rozwój małej motoryki idzie więc całkowicie w parze z nauką mowy.

Jeśli chcemy aby nasze dzieci były bardziej samodzielne, z łatwością manipulowały przedmiotami, w przyszłości ładnie pisały, i nie potrzebowały uczęszczać do logopedy powinniśmy wspierać rozwój małej motoryki. Nie chodzi tu tylko o precyzyjna prace mięśni, ale również o wrażliwość skóry na bodźce, świadomość własnego ciała.


Od najmłodszych lat warto oswajać dziecko z mnogością faktur i różnego rodzaju bodźców dotykowych. Wprowadźmy w świat plastikowych zabawek, i gumowanych placów zabaw trawę, piasek, korę drzewa, liście... Kiedy pada natomiast zaproponujmy mu zabawy z wykorzystaniem mas plastycznych. Ciastoliny, masy solnej, gliny...
Urozmaicając nasze domowe zabawy plastyczne sięgnijmy po masy mało znane.

SLIME   
to substancja ciągnąca.
Przepis:
płynny klej szkolny
woda
boraks w proszku

W miseczce mieszamy 1/2 szklanki wody z 1 łyżką boraksu, w drugiej mieszamy 2 małe kleje szkolne i 1 szklankę wody łączymy składniki.

ORZECHOWA MASA JADALNA
1 szklanka masła orzechowego
2 szklanki mleka w proszku
1 szklanka miodu
Mieszamy składniki w razie potrzeby podsypując mlekiem w proszku

Obecnie wiele dzieci cierpi na alergie pokarmową oto propozycje dla nich.

MASA JADALNA BEZGLUTENOWA I BEZMLECZNA CZYLI MARCEPAN
200g migdałów bez skóry
180g cukru pudru
łyżka wody+ kilka kropel olejku migdałowego

Obrane migdały mielimy w blenderze, aż masa będzie lekko klejąca, a drobinki orzechów prawie niewyczuwalne, dodajemy cukier puder, wodę i olejek. Zagniatamy, w rzie potrzeby podsypując cukrem pudrem. Gotowy marcepan dzielimy na części- dodajemy barwniki spożywcze, mogą być naturalne lub chemiczne. Chłodzimy w lodówce.  Sok z buraka zabarwi nam masę na różowo. Luteina, kurkuma, ryboflawina lub szafran na żółto.
Chlorofil (do kupienia w sklepie ze zdrową żywnością) na zielono, kakao na brązowo.

CIASTOLINA BEZGLUTENOWA
Kubek mąki bezglutenowej (koncentrat uniwersalny z dodatkiem mąk ziemniaczanej/ ryżowej/ kukurydzianej/ dyniowej, można też wybrana mąkę połączyć 1:1 ze skrobia kukurydzianą)
pół kubka soli
1 łyżka oleju roślinnego
1 łyżka kamienia winnego (lub bezglutenowego proszku do pieczenia)
pół kubka wody
barwnik spożywczy
aromat

Wszystkie składniki umieszczamy w garnku i podgrzewając na małym ogniu cały czas mieszamy- tak żeby powstała kulka, na koniec całość zagniatamy dodajemy barwnik i gotowe :) Mamy bezpieczną ciastolinę dla dziecka z celiakią, nietolerancją lub alergią.
Jeśli nasze dziecko toleruje gluten możemy składniki bezglutenowe zastąpić zwykłą mąką pszenną oraz zwykłym proszkiem do pieczenia- przepis będzie tanią alternatywą kupnej ciastoliny

MASA PAPIEROWA
gazety codzienne lub opakowania po jajkach- bez naklejek
woda
wiadro lub inny duży pojemnik
1/2 paczki kleju do tapet
1kg mąki

Rozrywamy papier na małe kawałki, zalewamy wodą, pozostawiamy na noc. Następnego dnia dodajemy klej do tapet i mąkę wszystko dokładnie mieszamy. Jeśli masa jest mało gęsta dodajemy mąki. Rzeźby suszymy najlepiej w miejscu ze stałym dostępem powietrza. Wyschnięte prace można malować farbami

PIASEK ZAWSZE MOKRY
6 szklanek mąki
1 szklanka oleju

W misce dokładnie łączymy składniki powstaje sypka wilgotna substancja, przypominająca drobny piasek z której można robić babki

KOLOROWY RYŻ
Ryż lub inne ziarno, makaron, kasza jaglana
Barwniki spożywcze,
ocet,
słoiki.

Ryż wsypujemy do słoika, wlewamy odrobinę octu (łyżeczkę) i barwnik, zakręcamy słoik i energicznie potrząsamy. Można użyć butelki lub innego naczynia.
Odkręcamy słoik i czekamy, aż gotowy produkt wyschnie.

Zabaw ryżem jest wiele możemy mieszać kolory, wyklejać, przesypywać... niezastąpiony jest przy zabawie w sklep. Pamiętajmy jednak żeby zawsze bawić się ryżem suchymi rękami- przy kontakcie z wodą lub śliną ryż farbuje

Warto proponować dziecku zabawy plastyczne z wykorzystaniem mas, jest to niesłychanie proste i bardzo skuteczne ćwiczenie rączek jednocześnie pobudzamy dziecięcą wyobraźnie i kreatywność.

Autorka prowadzi blog: projektczlowiek.blogspot.com


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Kaszka dla dzieci na odchudzanie
Kawa rozpuszczalna z mlekiem bez cukru kcal

Wersja do druku