Glinki zaliczane są do peloidów (z gr. pelos – błoto ) występujących naturalnie w przyrodzie surowców leczniczych, które powstały w wyniku szeregu procesów biologicznych i geologicznych. Są bogate w cenne, niezbędne dla człowieka makro i mikroelementy, w formie szczególnie dobrze przyswajalnej przez człowieka.

Krzem, aluminium, fosfor, potas, żelazo, wapń, magnez, cynk, selen, miedź i wiele innych składników, oddziałują doskonale na cały organizm – uzupełniają niedobory pierwiastków, podnoszą odporność, usprawniają przebieg procesów życiowych, poprawiają krążenie krwi, pozytywnie wpływają na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Cynk i selen sprzyjają ponadto wydzielaniu endorfin tzw. hormonów szczęścia. Glinki stosuje się w wielu postaciach: wymieszane z wodą jako maseczki do ciała, twarzy i włosów, jako bazy do kosmetyków kolorowych, dodatek do pudrów i naturalnych mydeł. Można również spotkać je w szamponach, kremach, emulsjach matujących i dezodorantach.

Wyróżniamy różne rodzaje glinek, do najbardziej popularnych należą:
Glinka zielona - Jej barwa związana jest z obecnością jonów żelaza dwuwartościowego. Pochodzi ze skał krzemionkowo-aluminiowych. Zawiera blisko 20 soli mineralnych. Glinka ta polecana jest do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej. Ma świetne właściwości absorpcyjne (wchłania zanieczyszczenia, wychwytuje toksyny),  antybakteryjne, dezynfekujące, ściąga pory skóry, przyspiesza procesy gojenia się stanów zapalnych, wyrównuje pH skóry tłustej. Ponadto zmniejsza zmarszczki i zapobiega ich powstawaniu. Koi drobne skaleczenia, lekkie oparzenia i ugryzienia komarów. W kosmetyce profesjonalnej stosowana jest do zabiegów kształtowania sylwetki typu Body Wrap, polegających na owijaniu folią tych części ciała, na które została nałożona maska z zielonej glinki. Zabiegi takie łagodzą zmiany dermatologiczne i bóle reumatyczne. Poza tym wchłania ona substancje toksyczne i usuwa obumarłe komórki, likwiduje rozstępy. Zielona glinka ujędrnia oraz uelastycznia ciało, niweluje cellulit.  

Glinka biała - Glinka biała jest produktem w 100% naturalnym (nawet proces suszenia odbywa się na słońcu), a jej zaskakujące i bardzo kompleksowe właściwości wynikają ze szczególnej struktury oraz obecności licznych mikroelementów i soli mineralnych.
To glinka z dużą zawartością aluminium, które decyduje o właściwościach ściągających i zabliźniających. Zawiera również krzem, wapń, magnez, żelazo, potas i sód. Jest to jedna z najbardziej łagodnych glinek, z tego względu przeznaczona jest do pielęgnacji cery suchej, delikatnej i wrażliwej.  Łagodnie ściąga pory, wspomaga gojenie się ran i stanów zapalnych. Jak każda glinka odświeża, odżywia i wygładza oraz poprawia mikrokrążenie skórne. Może być stosowana przy rozszerzonych naczynkach.

Glinka różowa
- Glinka różowa jest mieszanką dwóch glinek, a dokładniej:  2/3 z glinki białej i 1/3 glinki czerwonej. Takie połączenie sprawia, że glinka ta jest miękka i delikatna. Polecana do pielęgnacji cery suchej, wrażliwej, skłonnej do alergii i podrażnień. Glinka różowa zawiera m.in.: krzem, aluminium, żelazo, magnez, sód, potas, wapń. Występujące mikroelementy powodują, że ma właściwości zabliźniające, dezynfekujące i wygładzające. Daje także efekt ściągający, wzmacniający, a jednocześnie kojący i odprężający.

Glinka żółta
- Jej struktura, skład i działanie przypomina glinkę zieloną i czerwoną. Charakteryzuje się jednak większą niż inne glinki zawartością żelaza. Maseczka z glinki żółtej znakomicie oczyszcza cerę w sposób bardzo łagodny, respektując naturalne pH skóry. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez 2 niezależne laboratoria amerykańskie (International Research Services Inc. i Structure Probe Inc.): redukuje suchość skóry 79%; redukuje łuszczenie się skóry 41%; poprawia czystość skóry 68%; poprawia elastyczność/jędrność skóry 24%; poprawia strukturę/ teksturę skóry 16%. Glinka żółta polecana jest do pielęgnacji cery tłustej, mieszanej oraz normalnej.

Glinka czerwona
- Glinka czerwona  jest bogata w krzem, żelazo, mangan, potas i tytan. Jest najczęściej stosowana w przypadkach łagodzenia objawów trądziku różowatego. Systematyczne nakładanie kosmetyków z czerwoną glinką zapewnia uszczelnienie naczyń krwionośnych i zapobiega ich pękaniu. Jest polecana dla cer, które są wrażliwe i skłonne do zmian alergicznych. Regularne stosowanie tej glinki może dodatkowo wywołać efekt delikatnie opalonej skóry. W rezultacie skóra staje się świeża, gładka i aksamitna o brzoskwiniowym zabarwieniu. Glinka ta szczególnie dobrze działa na cerę tłustą i mieszaną, a jednocześnie wrażliwą, polecana dla osób mających problem z pękającymi naczynkami krwionośnymi.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku