Wadjda ma 10 lat i mieszka w Rijadzie. W szkole uchodzi za buntowniczkę, ponieważ chodzi w porysowanych długopisem trampkach i próbuje bawić się z chłopcami. Jej największym marzeniem jest rower. Niestety, w Arabii Saudyjskiej kobiety nie mogą prowadzić samochodów, zaś dziewczynkom nie wypada jeździć na rowerze - ma to jakoby zagrażać ich cnotliwości.
Aby zdobyć pieniądze na upragniony rower i przekonać do rosłych o swojej pobożności, Wadjda postanawia wziąć udział w konkursie recytacji Koranu.


DZIEWCZYNKA W TRAMPKACH
(Wadjda) to fabularny debiut Saudyjki Haify al-Mansour, pierwszej kobiety - reżyserki w Arabii Saudyjskiej, w dodatku po raz pierwszy w całości nakręcony na terenie Królestwa. W kraju, w którym przez lata nie istniało ani jedno kino, a oglądanie filmów uważane było za sprzeczne z Islamem, reżyserce udało się zrealizować ciepły, pogodny film, niosący jednocześnie przekaz o wielkiej wewnętrznej sile. W kraju męskiej dominacji, gdzie reguły narzuca hidżab, dziewczynka w trampkach walczy o swoje marzenia.
Film odniósł już wielki międzynarodowy sukces. Swoją światową premierę miał na MFF w Wenecji 2012 i od tamtej pory krąży po międzynarodowych festiwalach, wszędzie wzbudzając entuzjastyczne recenzje i reakcję publiczności. Dystrybuowany już m.in. we Włoszech, Francji,Belgii oraz Szwecji, niedługo trafi do kin również w Wielkiej Brytanii, Holandi oraz Niemczech.
W przyszłym roku film będzie Saudyjskim kandydatem do Oscara, a zważywszy na to, że w Stanach Zjednoczonych dystrybucją zajmuje się Sony Entertainment – już teraz mówi się, że będzie miał duże szanse na nominację. W Polsce film został premierowo zaprezentowany podczas 8. edycji Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO+ gdzie otrzymał Nagrodę Publiczności, a każdy jego pokaz kończył się burzą oklasków.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku