Wszczepiona w kość szczęki lub żuchwy tytanowa śruba, zwana implantem zębowym, jest przez wielu oceniana jako najlepszy i najtrwalszy sposób na uzupełnienie ubytków w jamie ustnej. Są jednak i tacy, których takie rozwiązanie przeraża i skłania do refleksji nad bezpieczeństwem takiego zabiegu.
Czy implanty zębowe mogą zaszkodzić, czy też ich wszczepienie jest zabiegiem bezpiecznym dla ludzkiego zdrowia?

Czy implanty są bezpieczne?

Wiele wątpliwości wśród pacjentów budzi sam fakt zastosowania tytanu i umieszczeniu go w kości. Obawy związane z tytanem są jednak bezpodstawne. Tytan jest bowiem materiałem, który nie wpływa w żaden negatywny sposób na ludzki organizm - jest całkowicie bezpieczny i dzięki swoim właściwościom doskonale integruje się z kością (wrasta w kość i stanowi jej nierozerwalną część ).
Wielu pacjentów obawia się również, że tytanowa śruba nie zrośnie się z kością. Owszem, takie przypadki się zdarzają. Jednak przy wybraniu dobrego systemu implantologicznego takie ryzyko jest prawie wyeliminowane. Jeśli implant nie zintegruje się z kością w sposób na tyle stabilny, aby zamocować na nim odbudowę protetyczną, nie jest żadnym niebezpieczeństwem dla organizmu – zostaje on usunięty i po kilku miesiącach można ponownie wykonać zabieg implantologiczny. Zdecydowana większość zabiegów (aż 98% przy sprawdzonych, dobrych systemach implantologicznych) kończy się całkowitym sukcesem, a implant bez problemów integruje się z kością.

Jeśli zabieg wykonywany jest w odpowiednich warunkach, czyli przy zachowaniu właściwych standardów sterylności, przez doświadczonego lekarza i w sprawdzonym systemie implantologicznym jest w pełni bezpieczny dla pacjenta.  

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym - jak przy zachowawczym leczeniu zębów i trwa w przypadku wszczepienia jednego implantu ok. godzinę. Dla zapewnienia większego bezpieczeństwa zazwyczaj stosowana jest osłona antybiotykowa, czyli konieczność zażywania przez kilka dni antybiotyku.  Dolegliwości pozabiegowe trwają kilka godzin i łagodzone są normalnymi środkami przeciwbólowymi (poza aspiryną i polopiryną) lub innymi lekami przeciwbólowymi zaleconymi przez stomatologa. Wskazania pozabiegowe są bardzo podobne do postępowania, jakie zlecane jest po ekstrakcji zęba. Ci, którzy po zabiegu w prawidłowy sposób dbają o higienę jamy ustnej i stosują się do wskazań lekarskich, nie mają się czego obawiać.

Wszczepiać czy nie wszczepiać? Takie pytanie odnośnie implantów zębowych zadaje sobie wielu Polaków, którym doskwiera brak zębów. Pojedyncze ubytki lub pełne protezy czy mosty oparte na implantach są jednym z najlepszych rozwiązań dla pacjentów chcących cieszyć się pięknym, naturalnym i przede wszystkim komfortowym uśmiechem. Wiedza na ich temat jest jednak dość skromna, a wielu Polaków zna tylko obiegowe opinie na ten temat. By lepiej poznać świat implantów zębowych, warto udać się na „Biały Dzień”. Najbliższa edycja wydarzenia odbędzie się 18.05 (sobota) w Warszawie i w Poznaniu. Enel-Med, organizator imprezy, chce w jej trakcie rozpowszechnić wiedzę na temat implantów zębowych oraz zapoznać zainteresowanych ze wszystkimi możliwościami uzupełniania ubytków w taki właśnie sposób.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku