Seks po terapii związanej z rakiem szyjki macicy, bez względu na to czy była to konizacja, czy histerektomia, jest sprawdzianem dla obojga partnerów. Specjaliści są zgodni, że jest to zupełnie nowe i bardzo trudne doświadczenie, wymagające pełnego oddania i wielkiego zaangażowania oraz czułości i delikatności z obu stron.

Jeżeli jednak wszystkie te warunki zostaną zachowane, nie ma żadnych przeszkód, dla których para po walce z rakiem szyjki macicy nie miałaby odczuwać satysfakcji seksualnej – wymaga to jednak czasu i często wprowadzenia kilku zmian. Najważniejsze, by trzymać się trzech zasad.
Po pierwsze: oswojenie się. Pierwsze zbliżenie po operacji często nazywane jest „drugim pierwszym razem”. Kobieta często swoją kobiecość utożsamia z narządami rodnymi, a tracąc macicę czuje jakby utraciła również płeć. Nic bardziej mylnego. Cała kobiecość przede wszystkim znajduje się w głowie ale zazwyczaj upływa trochę czasu zanim na tak potężną i często traumatyczną zmianę w życiu można spojrzeć racjonalnie i z dystansu. Zanim to jednak nastąpi, sam dotyk miejsc intymnych może krępować. Jest to dla kobiety bardzo trudny okres, w którym najlepsze, co może zaoferować mężczyzna to bliskość, czułość i zrozumienie. Para musi oswoić się z nową sytuacją. Ważne, by nie ukrywać swoich lęków związanych z tym nowym etapem życia erotycznego. Ważne by przełamać się i rozmawiać o zmienionych okolicznościach i jak one wpływają na postrzeganie własnej seksualności.

Po drugie: nawilżenie. Jeżeli kobieta zdecyduje się na podjęcie współżycia konieczne będzie przewartościowanie dotychczasowych seksualnych zwyczajów i preferencji. Bardzo możliwe, że najatrakcyjniejsze do tej pory pozycje okażą się obecnie niewygodne, a nawet bolesne. Na początek polecane są pozycje, dzięki którym dochodzi do płytkiej penetracji. Ruchy penisa powinny być powolne i delikatne. Bardzo prawdopodobne, że mimo podniecenia ilość wydzielanego śluzu będzie zbyt skromna, aby odczuwać przyjemność ze stosunku. Konieczne będą wtedy lubrykanty, które odpowiednio nawilżą śluzówkę. Środki tego typu dostępne są nawet w drogeriach, a w internetowych sklepach z akcesoriami erotycznymi znaleźć można ich bogaty wybór, łącznie z dokładnymi opisami produktów i opiniami użytkowników. Wspólne odwiedzenie takiego wirtualnego sex shopu może również pomóc parze przełamać erotyczne tabu.  

Po trzecie: eksperymentowanie. Może się jednak okazać, że mimo zastosowania wszystkich powyższych wskazówek tradycyjny stosunek nie jest możliwy. Nie oznacza to jednak, że zawieszone zostaje całe życie erotyczne. Można doświadczać satysfakcji seksualnych na wiele różnych sposobów: wzajemna masturbacja, seks oralny, pieszczoty czy masaże to tylko niektóre z pozostałych opcji. Terapia po raku szyjki macicy stawia ciało kobiety, jako kochanki w zupełnie nowej, a przez to stresującej i niekomfortowej sytuacji. Jednak wyrozumiałość okazana zarówno przez samą właścicielkę takiego ciała (akceptacja i niezamykanie się), jak i jej seksualnego partnera na pewno sprawi, że odnajdzie drogę do odczuwania rozkoszy.
Autor: Sklep z akcesoriami intymnymi


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku