Wraz z wiosennym słońcem budzimy się odzyskujemy energię, pragniemy ciepła i światła, bez którego nie byłoby na ziemi życia. Jednak słońce, a właściwie jego nadmiar może być też groźne. Promienie UV wymieniane są bowiem przez naukowców jako jedna z przyczyn powstawania czerniaka.

fot: Piotr Bożek


Czy to  nas dotyczy?
W 2010 roku w samej Polsce zachorowało  2545 osób, a liczba zachorowań od 1999 roku w ciągu dziesięciu lat wzrosła o ponad  50% - tam mówią dane Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów. Problem dotyczy całego świata a zwłaszcza rejony  Australii, oraz Stany Zjednoczone, globalnie od trzydziestu lat  liczba zachorowań na czerniaka zwiększa się.    Czerniak należy do nowotworów najbardziej złośliwych i odnotowujących najbardziej dynamiczny wzrost  zachorowań.  Czy można zatem ustrzec się przed  chorobą?

Jak rozpoznać zagrożenie

Ogromne znaczenie w walce z wszelkimi nowotworami ma profilaktyka.  Ważna jest też świadomość zagrożenia.  Owszem, lekka opalenizna dodaje nam uroku ale długotrwałe wystawianie się na działanie promieni  słonecznych może okazać się niebezpieczne.  Dlatego wszystkie panie, które swego czasu uległy modzie na częste wizyty w solarium oraz osoby, które doznały poparzeń słonecznych powinny wykazać czujność. - Pierwszym  ważnym  krokiem w profilaktyce jest samobadanie. Kontrola i obserwacja znamion, jakie posiadamy, wizyty u  specjalistów - przekonuje Agnieszka Gomolińska organizatorka akcji" Rak nie boli. Badaj się i żyj".  Do grupy  ryzyka należą również osoby z bardzo jasną karnacją, te które mają  dużą ilość znamion i pieprzyków oraz osoby, których rodzina chorowała na nowotwory skóry.  Czerniak  wiązany jest również z zachorowaniami  na HIV i HPV, dotyka tez często osób , które na skutek migracji  mają do czynienia ze zmiana ekspozycji słonecznej.
np. przeprowadzka ze Skandynawii do Ameryki  Południowej. - Niepokoić powinny duże, ciemne, nieregularne znamiona czy pieprzyki. Powinniśmy być czujni na zmiany  wielkości, koloru i kształtu znamion- przestrzega dr Klaudia Zwiorek-Czech, chirurg lekarz zajmujący sie dermatochirurgią i diagnostyką znamion.

W przypadku  czerniaka mity i  brak wiedzy są ogromną przeszkodą we wczesnym wykryciu tego nowotworu. Tymczasem zdiagnozowanie zmiany  na wczesnym etapie rozwoju daje ogromną szanse na wyleczenie.  - Chirurgiczne usunięcie znamienia daje duże prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia- informuje dr Klaudia Zwiorek- Czech.  Ważne jest,  aby  w porozumieniu ze specjalistą, który dysponuje nowoczesnymi  narzędziami wspomagającymi i ułatwiającymi wczesną diagnostykę obserwować podejrzane miejsca na skórze  i odpowiednio  wcześnie interweniować.  

Nieinwazyjne badania
Strach przed badaniem nie ma żadnych podstaw. Są one zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne.  Lekarze mają do dyspozycji przede wszystkim dermatoskopy, które ułatwiają postawienie diagnozy i  podjecie decyzji o usunięciu podejrzanej zmiany.   Zaawansowanym technologicznie narzędziem do diagnostyki znamion jest  urządzenie  Mole Mate.
- W Badaniu zastosowano zjawisko spektofotometrii. W praktyce oznacza to, że lekarz przykłada głowicę urządzenia do badanego  miejsca na skórze a na monitorze otrzymuje obraz, który  pozwala na analizę ilości i rozkładu barwnika w naskórku, skórze właściwej, a także struktury włókien skóry. - wyjaśnia dr Klaudia Zwiorek-Czech.  Obraz badanego  miejsca, znamienia można przechowywać na płytce i  po pewnym czasie porównać zmiany w nim zachodzące. Badania wykazują, że  czułość tej metody w diagnostyce wczesnej postaci czerniaka wynosi aż 96 % , jest więc porównywalna z diagnostyką mikroskopową wycinka. Badanie można wykonać w ciągu kilku minut, a doświadczony lekarz podejmie decyzję o usunięciu podejrzanego  znamienia.
Nikt nam  nie zabrania kochać słońca, ale rozsądek  w korzystaniu  z jego  uroków może uchronić nas od ciężkiej  choroby. Pamiętajmy o  stosowaniu  filtrów, podróżujmy do  ciepłych krajów dobrze zabezpieczeni, unikajmy solarium nie dopuszczajmy  do  poparzeń. Obserwacja własnego  ciała, nasza czujność, współpraca ze specjalistami, edukacja  zdrowotna ma ogromne znaczenie w zmianie niepokojących statystyk w zachorowalności  na czerniaka.
źródło: www.raknieboli.pl


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku