Mimo powszechnego mniemania dezodoranty i antyperspiranty to bynajmniej nie to samo. Są to produkty o odmiennym działaniu, które różnią się zasadniczo swoim składem.

Typowy dezodorant to kosmetyk, którego głównym działaniem jest niwelowanie nieprzyjemnego zapachu potu. Z tego względu dezodoranty zawierają składniki o działaniu bakteriobójczym oraz substancje zapachowe. Ich działanie polega na zahamowaniu rozwoju flory bakteryjnej, która odpowiada za rozkład potu i tym samym za pojawienie się nieprzyjemnego zapachu. Typowy dezodorant zatem, choć skutecznie zmniejsza ilość drobnoustrojów na powierzchni naszej skóry, nie wpływa jednak na ilość wydzielanego przez skórę potu. W praktyce oznacza to, że działanie takiego kosmetyku nie należy raczej do długotrwałych.

Jeśli jesteś zainteresowana dłuższą niż kilkugodzinną ochroną przed poceniem, powinnaś raczej zastanowić się nad zakupem antyperspirantu. Typowy antyperspirant zawiera nie tylko substancje antybakteryjne, ale także składniki, które efektywnie zmniejszają ilość wydzielanego przez skórę potu. Najczęściej jest to chlorek glinu. Jak działa antyperspirant? Naniesiony na skórę kosmetyk pod wpływem temperatury zamienia się w żel, który skutecznie zwęża znajdujące się na skórze ujścia przewodów potowych, co jest równoznaczne z ograniczeniem ilości wydzielanego przez te przewody potu. Oczywiście żaden nowoczesny antyperspirant nie jest dla nas szkodliwy, jego oddziaływanie na gruczoły potowe jest czasowe. Wystarczy w zasadzie kilka dni, by kosmetyk został całkowicie usunięty z naszej skóry.

Zaletą antyperspirantów jest fakt, że gwarantują nam one znacznie dłuższą ochronę niż zwykłe dezodoranty. Na rynku znajdziemy antyperspiranty, które działają nawet do 72 godzin.
Producenci kosmetyków proponują nam obecnie antyperpsiranty, które nie tylko skutecznie chronią nas przez wiele godzin przed poceniem, ale także pielęgnują delikatną skórę pod pachami. Dobrym przykładem nowoczesnych antyperspirantów regenerujących podrażniony naskórek są produkty firmy Garnier – bazują one na przyjaznych naszej skórze składnikach jak choćby alantoina. To właśnie obecność alantoiny sprawia, że antyperspiranty Garniera łagodzą wszelkich podrażnienia skóry, do których dochodzi przeważnie podczas depilacji. Oczywiście ten dodatkowy składnik w żaden sposób nie obniża ich skuteczności w chronieniu przed przykrym zapachem.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku