Kiedy po raz pierwszy sięgamy po papierosa, nie myślimy o grożących nam konsekwencjach. Zwykle jesteśmy wtedy młodzi i ciekawi: jak smakuje ten zakazany owoc. Z czasem ta fascynacja mija, jednak potrzeba palenia w wielu z nas pozostaje i bywa tak silna, że nie możemy się od niej uwolnić.
 Czy to już nałóg? – pytamy samych siebie, starając się jednocześnie zaprzeczyć, twierdząc że możemy przestać palić w każdej chwili. Pytanie tylko czy warto, skoro to nasza chwila przyjemności? Niestety, w rzeczywistości zauważamy, że coraz trudniej jest nam się obejść bez papierosa, a nasze myśli skoncentrowane są tylko na jednym – paleniu.

Kosztowna przerwa na „dymka”

Wiele się słyszy o destrukcyjnej sile papierosa, która rujnuje nasze zdrowie. Mimo to – palimy. Skoro ten argument nie robi już na nas większego wrażenia, zróbmy inny bilans strat. Czas. Czy zastanawiałeś się ile minut w ciągu dnia puszczasz z dymem? Tobie wydaje się, że niewiele, jednak twój pracodawca widzi to inaczej. Dla niego każda twoja przerwa na papierosa, to wyrzucony pieniądz. Co się stanie, gdy szef postawi ci w końcu ultimatum: albo praca, albo papierosy? Może warto przestać palić przynajmniej w miejscu pracy, aby uniknąć tej nieprzyjemnej sytuacji?

Korzyść dla portfela

Zerwanie z nałogiem oznacza także spore oszczędności. Teoretycznie o tym wiesz, ale kto by tam liczył… Spróbuj, bo może okazać się, że jednak stać cię na tego laptopa, o którym marzysz od dawna. Paląc paczkę papierosów dziennie trwonisz fortunę, wydając miesięcznie około 300 zł! W ciągu roku przepalasz luksusową, dwutygodniową wycieczkę do Hiszpanii. Nadal twierdzisz, że nie możesz przestać palić?

Plus dla atrakcyjności
Palenie jest niemodne. Macho z reklamy popularnych papierosów już dawno zszedł z afisza – swoją drogą zmarł na raka płuc. Dziś wizerunek palacza zdecydowanie nas odstrasza. Bo kim właściwie jest palacz? Biednym człowiekiem o słabej woli, który wydaje krocie w celu rujnowania własnego zdrowia, a przy tym boryka się z nieświeżym oddechem, żółtym nalotem na zębach i szarą cerą. Czy chcesz być kojarzony w ten sposób?

Nie jest łatwo przestać palić, wie o tym każdy, kto choć raz próbował przezwyciężyć swój nałóg. Warto jednak podjąć to wyzwanie, bo każdy dzień bez papierosa to nasza wygrana i świadectwo, że to my jesteśmy panami swojego losu.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku