Jak po ciąży przywrócić ciału dawną świetność? Młode matki martwią się nadmiernymi kilogramami, ale rzadko mówią o problemach urodowych związanych z intymnymi sferami ciała. Tymczasem to właśnie krocze z naturalnych przyczyn jest najbardziej narażone na zmiany po narodzinach dziecka. Jak przywrócić dawny wygląd swoim miejscom intymnym i cieszyć się swoją seksualnością?

Nacięcie krocza
Podczas porodu naturalnego często dochodzi do nacięcia krocza, które robi się po to by uniknąć pęknięcia tej części ciała oraz zmniejszyć nacisk na główkę dziecka. Warto zadbać o to, by późniejsze zszywanie rany było bardzo dokładnie przeprowadzone, czyli np. porozmawiać o tym wcześniej z lekarzem prowadzącym, ponieważ od tego bardzo często zależy czy rana potem będzie się dobrze goić. Na prawidłową regenerację nacięcia mają wpływ również odrastające w tym miejscu włosy, które utrudniają higienę i drażnią okolicę rany. Aby uniknąć tego rodzaju powikłań, można jeszcze przed ciążą zafundować sobie depilację laserową okolic intymnych.  
Niedobrze wygojona rana jest uwierająca i bolesna. Taki stan może utrzymywać się nawet do dziewięciu miesięcy. W jaki sposób wspomóc gojenie się naciętego krocza? Według doktora Marka Wasiluka, pomocne może być zastosowanie lasera biostymulującego. W takich przypadkach stosuję laser bromkowo-miedziowy. Zabieg z jego użyciem jest całkowicie bezbolesny. Naświetlanie jest delikatne i można je powtarzać nawet co kilka dni, już po drugim tygodniu po porodzie.

Rozciągnięta pochwa

Po naturalnym porodzie pochwa rzadko pozostaje tak samo ciasna jak wcześniej, ale zawsze można próbować przywrócić jej dobrą kondycję. Znów wiele zależy od lekarza prowadzącego. Jeśli nie zszyje rany po nacięciu odpowiednio dokładnie i ciasno, to miejsce nie odzyska swoich poprzednich rozmiarów. Dlatego już na sali porodowej trzeba uczulić położnika na tę kwestię. Jeśli zaś rozciągnięte jest wnętrze pochwy, zalecane jest wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla. Ćwiczenia, polegające na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni Kegla, należy wykonywać po kilka serii dziennie. Pierwsze rezultaty powinny być zauważalne już po kilku tygodniach. Kiedy i to nie pomoże, medycyna estetyczna oferuje zabiegi wspomagające obkurczanie śluzówki pochwy, np. z użyciem laserów zaopatrzonych w odpowiednią końcówkę.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku