Ze względu na urocze krajobrazy i cenne zabytki Szkocją zainteresowało się niejedno biuro turystyczne. Wchodząca w skład Wielkiej Brytanii ojczyzna whisky i dudziarzy zachwyca swym wyjątkowym klimatem. Co koniecznie trzeba zobaczyć w Szkocji?

fot.: www.rainbowtours.pl


Glasgow – szkockie centrum kultury

Miasto Glasgow z pewnością zasługuje na uwagę turystów. Wielu wrażeń dostarczyć może wizyta na terenie dawnego Miasta Kupców (Merchant City). Ta historyczna dzielnica do dnia dzisiejszego zachowała swój charakter, zaś na odwiedzających czekają tu liczne sklepy i kramy, pełne wszelkiego rodzaju towarów. Na miłośników zabytków czeka zaś w Glasgow okazała katedra św. Mungo – wspaniała budowla pochodząca jeszcze z okresu średniowiecza.  Jak na ważny ośrodek kultury przystało, Glasgow może pochwalić się ciekawą placówką muzealną. To Kelvigrove – Muzeum i Galeria Sztuki, znana z niezwykle cennej kolekcji dzieł dawnych mistrzów. Znajdzie się w tym mieście również coś dla miłośników przyrody, dla których miłym przerywnikiem w zwiedzaniu szkockich zabytków może okazać się wizyta w tutejszym Ogrodzie Botanicznym.

Edynburg
Tego miasta podczas wędrówek po Szkocji pominąć nie można. Już w średniowieczu istniała tu potężna warownia o strategicznym znaczeniu, zaś sam Edynburg szybko awansował do roli szkockiej stolicy. Dziś jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w tej części Europy, zaś wspaniałych zabytków jest tu pod dostatkiem.
Jednym z obiektów zasługujących na wyjątkową uwagę jest Edynburg Castle – imponująca twierdza, której najstarszą częścią jest XII – wieczna kaplica św. Małgorzaty. W skład tego imponującego kompleksu obronnego wchodzi również renesansowy pałac, zachwycający swymi reprezentacyjnymi wnętrzami. Można w nich podziwiać wiele cennych pamiątek, w tym zbiór koronacyjnych insygniów.
Ci, którzy przybędą z wizytą do Edynburga, koniecznie powinni wybrać się na krótki spacer trasą znaną jako Rogal Mile. Ten główny szlak turystyczny miasta liczy sobie zaledwie 1,5 km długości, jednak to właśnie przy nim ujrzeć można najcenniejsze skarby miasta. Najwspanialszą budowlą na trasie jest pałac służący jako oficjalna rezydencja brytyjskiej królowej, otoczony pięknym parkiem. Turyści koncentrują się jednak na innym obiekcie. Jest nim Fontanna Czarownic, upamiętniająca oskarżone o czary kobiety spalone w minionych wiekach na stosach.

Jezioro Loch Ness – na tropach legendy
To jezioro jest bez wątpienia jednym z najcenniejszych skarbów Szkocji. Liczy sobie 37 km długości, zaś pod względem wielkości zajmuje drugie miejsce w Szkocji. Malownicza sceneria oraz legenda o pływającym w jego wodach potworze uczyniły z tego malowniczego zbiornika jedną z największych szkockich atrakcji turystycznych. Ci, którzy planują wybrać się na spotkanie ze słynnym Nessie, zazwyczaj za swą bazę wypadową obierają urocze miasto Inverness.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku