Bieganie stało się najbardziej popularną aktywnością fizyczną Polaków, zdecydowanie wyprzedzając dotychczasowego lidera – jazdę na rowerze. W ciągu ostatnich czterech lat ponad trzykrotnie wzrosła liczba osób, które uprawiają biegi.
Podobny wzrost jest widoczny w przypadku gimnastyki i ćwiczeń sprawnościowych, które znalazły się na trzecim miejscu najpopularniejszych dyscyplin sportowych uprawianych przez Polaków – wynika z badania Sponsoring Monitor 2012/ 2013 ARC Rynek i Opinia.

Od kilku lat liczba osób uprawiających sport utrzymuje się na podobnym poziomie (30%). Wśród najbardziej popularnych sportów w ciągu ostatniego roku można zauważyć zmiany: bieganie, które do tej pory plasowało się na drugim miejscu, zaraz po jeździe na rowerze, jest teraz zdecydowanym liderem.

Najpopularniejsze dyscypliny sportowe uprawiane przez Polaków

Warto zwrócić uwagę, że popularność dwóch dyscyplin będących na podium, tj. biegania i ćwiczeń sprawnościowych systematycznie i dynamicznie rośnie.
Wszystkie trzy dyscypliny: bieganie, jazda na rowerze, ćwiczenia sprawnościowe są najpopularniejsze w grupie wiekowej między 15 a 34 rokiem życia, przy czym osoby najmłodsze (15-17 lat) najchętniej wybierają ćwiczenia sprawnościowe, osoby nieco starsze (18-24 lata) – bieganie, zaś osoby w wieku 25-34 lata – w równym stopniu bieganie i jazdę na rowerze. Pierwszą i trzecią w rankingu dyscyplinę sportową uprawiają w równym stopniu kobiety i mężczyźni, zaś jazdą na rowerze w większym stopniu zainteresowani są mężczyźni (65%).
„Z naszego badania wynika, że w Polsce nastał prawdziwy boom na bieganie – świadczy o tym choćby 10% wzrost zainteresowania tą aktywnością w ciągu zaledwie roku. Popularność biegania na pewno w dużej mierze wynika z tego, że można uprawiać je wszędzie, bez specjalnego sprzętu, ograniczeń czasowych czy ograniczeń dotyczących miejsca.
W naszym badaniu widoczne jest też wzmożone zainteresowanie imprezami sportowymi związanymi z bieganiem, w tym maratonami. To na pewno pozytywny trend, który być może w przyszłości przełoży się na wzrost liczby osób, które uprawiają sport – póki co jednak liczba ta od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie” – mówi Michał Piechocki z ARC Rynek i Opinia.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku