Wykorzystanie komórek macierzystych stało się w ostatnich latach bardzo modne. Wielu producentów kosmetyków chwali się ich zawartością w swoich produktach. W mediach trwa dyskusja na temat etyki zabiegów leczniczych i upiększających wykorzystujących je. Ciągle jeszcze jednak większość z nas nie wie, czym dokładnie są komórki macierzyste, w jaki sposób się je pozyskuje, a przede wszystkim co tak naprawdę mogą zrobić dla naszego organizmu.


Każdy z nas posiada w swoim organizmie tysiące różnych typów komórek odpowiedzialnych za wiele zachodzących w nim procesów. Mogą one odpowiadać np. za bicie serca, przewodzenie sygnałów nerwowych czy pracę mózgu. Jednak jedynie ok. 8% z nich to komórki aktywne, zwane macierzystymi. Ich ilość jest uzależniona od wieku, ale także od naszego trybu życia. Dobrze zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna przyczynia się do zwiększenia ilości aktywnych komórek w naszym organizmie. Dlatego np. sportowcy, ze względu na ciągły wysiłek fizyczny, mają ich znacznie więcej niż przeciętny człowiek.
Komórki macierzyste mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Zwykłe komórki dzielą się określoną ilość razy, po czym obumierają i są zastępowane przez nowe. Komórki macierzyste posiadają zdolność do nieograniczonej liczby podziałów  i możliwość ciągłego odnawiania się. Mają duże jądro komórkowe, dużo materiału genetycznego i mało cytoplazmy. Mogą one różnicować się, a co za tym idzie odtwarzać i regenerować inne, zużyte komórki różnych tkanek.
Niektórzy uważają komórki macierzyste za ogromną nadzieję medycyny i kosmetologii. Inni są bardziej sceptycznie nastawieni do ich działania z powodu kontrowersji, które namnożyły się wokół sposobów ich pozyskiwania i wykorzystywania. Warto wiedzieć, co jest prawdą a co tylko mitem w temacie komórek macierzystych.

Czy zabiegi z użyciem komórek macierzystych są dopiero w fazie eksperymentów?
Cały czas trwają badania nad różnorakimi sposobami wykorzystania komórek macierzystych. Tematem najbardziej zainteresowana jest medycyna tradycyjna (która w komórkach macierzystych widzi szansę na wyleczenie wielu chorób) oraz medycyna estetyczna.
– Jest to wciąż nowy temat, ale nie aż tak, by mówić o terapiach eksperymentalnych. Na świecie pracuje się z komórkami macierzystymi od 10 lat, a ja używam ich od 2 lat – mówi dr Urszula Brumer z warszawskiej kliniki Dr Urszula Brumer Medycyna Urody. – Udowodniono już m.in., że terapia z użyciem komórek macierzystych skutecznie odmładza, usuwa blizny, regeneruje stawy, odbudowuje mięśnie, a nawet leczy cukrzycę.

Czy komórki macierzyste wiedzą w co powinny się zamienić?
Komórki macierzyste potrafią dzielić się nieskończoną ilość razy, a powstałe po podziałach komórki są świeże. Następuje proces odmłodzenia tkanki, niezależnie od tego, czy jest to skóra twarzy, chrząstka czy staw. Skąd jednak komórki wiedza w co powinny się zamienić?
 – Wiedzą to, ponieważ wysyłają i odbierają informację. Jeżeli podczas zabiegu podamy                 w określone miejsce komórki macierzyste, one same rozpoznają środowisko. Komórki macierzyste mają właściwość tropizmu, czyli odbierania bodźców, rozpoznawania problemu oraz regenerowania miejsc uszkodzonych. Niejako „wiedzą gdzie są i co się wokół nich dzieje” i tylko „czekają” na sygnał od organizmu, w co mają się przekształcić – wyjaśnia dr Brumer.

Czy ich pozyskiwanie jest etyczne?
Komórki macierzyste dzielą się na embrionalne, płodowe i dorosłe. O ile wykorzystanie komórek z dwóch pierwszych grup może wydawać się nieetyczne, o tyle komórki dorosłe są pobierane z naszego własnego organizmu. Zabieg taki wykonywany jest za pomocą specjalnego urządzenia w gabinetach medycyny estetycznej. Najwięcej komórek tego typu znajduje się w krwi obwodowej i w tkance tłuszczowej, skąd też są pozyskiwane.

Czym różnią się komórki macierzyste zawarte w kremach od tych wykorzystywanych w zabiegach medycznych?
Przede wszystkim, komórki zawarte w kremach są pochodzenia roślinnego. Występują zazwyczaj w korzeniach, liściach i łodygach, skąd też są pobierane w procesie biotechnologicznym uszkadzającym roślinę. Czy komórki roślinne mogą mieć jakikolwiek wpływ na ludzki organizm? Zdaniem dr Urszuli Brumer nie, ponieważ aby miały wpływ musiałaby być zachowana zgodność gatunkowa między komórkami dawcy i biorcy.  Działają natomiast - i są skuteczne zarówno w terapiach regeneracyjnych, jak i odmładzających - komórki macierzyste dorosłe pozyskiwane z naszego własnego organizmu (np. z krwi),                   a następnie wprowadzane za pomocą iniekcji podczas zabiegów autologicznych                                          w wyspecjalizowanych gabinetach medycyny estetycznej.
Czy zabiegi medycyny estetycznej wykorzystujące komórki macierzyste są bezpieczne?
Bezpieczeństwo pacjenta jest zawsze najważniejsze podczas jakichkolwiek zabiegów medycyny estetycznej. Pozyskiwanie komórek z organizmu, podobnie jak i reszta zabiegu,  wykonywane jest w procesie sterylnym i całkowicie bezpiecznym. Wykorzystywane są najnowsze technologie i autorska metoda, a jedna wizyta może trwać 3-4 godziny. Polecany jest dla alergików, ponieważ wykorzystanie własnych tkanek praktycznie eliminuje możliwość jakichkolwiek nieprzewidzianych reakcji. Zabieg z jednej strony silnie odżywia skórę, rozjaśnia i likwiduje przebarwienia, a z drugiej regeneruje tkanki i odbudowuje jej rusztowanie.  Możemy spodziewać się efektu odmłodzenia twarzy nawet o 10-15 lat


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku