Nadprogramowe kilogramy są w takim samym stopniu szkodliwe dla zdrowia człowieka, jak i zwierzęcia. Ale czy właściciele wiedzą, jak karmić swojego czworonoga, aby uniknąć problemu nadwagi lub otyłości? Oto kilka wskazówek eksperta „Dobrze nam ze sobą”.

Co dla właścicieli znaczy „dobrze odżywiony pies”? Dla 69% z nich jest to pies otrzymujący zarówno karmę suchą, mokrą, resztki ze stołu i specjalnie przygotowywane domowe jedzenie . Jednak czy równoczesne podawanie tak zróżnicowanych posiłków jest naprawdę dobre dla naszego czworonoga?

Nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż taki sposób żywienia może zaszkodzić zdrowiu naszego pupila. Prawidłowo dobrana gotowa karma w pełni zaspokaja potrzeby organizmu
i ma najbardziej pozytywny wpływ na zdrowie psa. Będąc bardzo przywiązanym do swojego czworonoga, chcemy dla niego jak najlepiej, czasem zapominając jednak o prawidłowych zasadach żywienia. Podawanie zbyt dużych porcji karmy, resztek z naszych posiłków czy niezdrowych przekąsek to prosta droga do nadwagi lub otyłości, które prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych. Również świadomość możliwych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które mogą dotykać naszego pupila, pozwoli dobrać najbardziej odpowiedni dla niego posiłek - doradza Piotr Jaworzyński, lekarz weterynarii, ekspert Butcher’s Pet Care, program „Dobrze nam ze sobą”.

Jakie są konsekwencje dodatkowych kilogramów?

Przyczyną problemu nadwagi lub otyłości jest zbyt duża ilość przyjmowanych przez zwierzę kalorii w stosunku do jego potrzeb. Zapotrzebowanie energetyczne jest mniejsze, jeśli nasz pies nie przepada za ruchem, co dotyczy np. starszych psów. Nadmiar przyjmowanych kalorii gromadzony jest w postaci tkanki tłuszczowej. Jednak nadwaga i otyłość to nie tylko defekty urody. Zbyt duża masa ciała prowadzi do nadmiernego obciążenia stawów a także może być ona przyczyną trudności w oddychaniu i krążeniu krwi. Dodatkowo, pupil traci chęci i energię do zabawy, potrzebuje więcej snu i staje się bardziej podatny na infekcje.

Jak rozpoznać, że pies waży za dużo?
Jeśli posiadamy psa rasowego, to prawidłową wagę dorosłego psa możemy znaleźć
w fachowej literaturze. Wyzwanie mogą stanowić kundelki, ale i na nie jest sposób. Możemy to ocenić poprzez dotyk:
•    Idealna masa ciała: żebra, kręgosłup i kości miednicy są niewidoczne, ale łatwo    wyczuwalne pod palcami.
•    Nadwaga: żebra, kręgosłup i kości miednicy są trudno wyczuwalne pod palcami.
•    Otyłość: nadmierna tkanka tłuszczowa na tułowiu, grzbiecie i przy nasadzie ogona,   żebra, kręgosłup i kości miednicy nie są wyczuwalne.
Jeśli sami nie czujemy się na siłach, aby ocenić wagę psa, możemy poradzić się lekarza weterynarii. Po wizycie zanotujmy prawidłową wagę ciała i regularnie ważmy naszego pupila, kontrolując, czy nie przybiera na wadze.


To i owo o prawidłowym żywieniu

Czym karmić naszego psa?
Powinniśmy wybrać karmę, która smakuje naszemu pupilowi. Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem są gotowe karmy: suche lub mokre, które w równym stopniu dostarczają psu odpowiednią ilość składników odżywczych i pozwalają zaoszczędzić właścicielowi czas, potrzebny na przygotowanie posiłku. Równocześnie dzięki gotowym karmom, możemy  w łatwy sposób dopasować posiłek do stopnia aktywności lub wieku naszego pupila. Decydując się na mokry pokarm, warto wybrać taki, który dodatkowo nie wywoła objawów ze strony układu pokarmowego, jak np. przy uczuleniu na gluten. Obecnie mamy łatwy dostęp do bezpiecznych bezglutenowych posiłków dla psów (np. mokre karmy Butcher’s). Unikajmy nagłych zmian karmy. Wszelkie zmiany w żywieniu należy wprowadzać stopniowo, aby organizm psa dostosował się do trawienia innego pokarmu.

A co z domowymi posiłkami?
Jeśli decydujemy się na samodzielne przygotowywanie posiłków, warto wiedzieć, jakie produkty mogą zaszkodzić naszemu psu. Unikajmy podawania kaszy, ziemniaków oraz zbyt tłustego mięsa. Nie należy podawać psu cebuli i czosnku, nawet w małych ilościach, gdyż są dla niego toksyczne oraz roślin strączkowych i kapusty - mogą powodować silne wzdęcia. Dietę domową należy opracować z lekarzem weterynarii, gdyż polegając tylko na swojej wiedzy możemy nie zapewnić psu odpowiedniej ilości składników odżywczych, co w konsekwencji może prowadzić do problemów zdrowotnych czworonoga. Jeśli nie mamy czasu lub nie czujemy się na siłach, aby podjąć się samodzielnego przygotowywania posiłków, warto zdać się na pełnowartościowe gotowe karmy.

Ile posiłków w ciągu dnia?
Liczbę podawanych posiłków możemy dopasować do naszego trybu życia, pamiętając równocześnie o potrzebach psa. Odmierzoną dzienną porcję karmy możemy podać w 2 – 3 mniejszych posiłkach lub w 1 większym. To drugie rozwiązanie nie jest jednak polecane dla psów z predyspozycją do skrętu żołądka, np. owczarków niemieckich, berneńskich psów pasterskich czy dogów niemieckich.

A co z przekąskami?
Nikt nie zabrania podawania psu smakołyków, jednak trzeba to robić rozsądnie. Nie podawaj mu swoich przekąsek, np. chipsów lub słodyczy – zawierają one dużo kalorii i systematyczne ich podawanie znacznie zaburzy bilans energetyczny pupila. Zamiast tego, jako nagrodę lepiej stosować gotowe psie przysmaki (np. mięsna przekąska Butcher’s).  

Jak uniknąć zbędnych kilogramów?
W walce o utrzymanie prawidłowej wagi ciała naszego psa, niezwykle ważna jest aktywność fizyczna. Podstawą powinny być dłuższe spacery, wspólne bieganie lub częstsze zabawy
z czworonogiem, np. z użyciem piłki czy frisbee. Często jest tak, że nadwaga lub otyłość dotyka zwierzęta starsze lub takie, które cierpią na schorzenia, przy których duża aktywność fizyczna jest niewskazana lub sprawia psu ból (np. zwyrodnienia stawów czy kręgosłupa).
W ich przypadku stosowanie karm o obniżonej zawartości kalorii i wspomagających odchudzanie (np. Butcher’s Pro - Series Light) pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów, co ma pozytywny wpływ na zdrowie pupila. Stosowanie tego typu karm jest również przydatne dla tych psów, które większość czasu spędzają w domu i nie przepadają za ruchem np. jamników.     

Więcej porad dotyczących budowania prawidłowych relacji ze swoim psem oraz inne praktyczne wskazówki i ciekawostki dotyczące czworonożnych pupili, można znaleźć na Facebookowym profilu „Dobrze nam ze sobą”.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku