Podobno, gdy zbliżamy się do terminu miesiączki robimy się nerwowe i nie jesteśmy sobą. Z pewnością jakaś część prawy w tym jest, gdyż nasz organizm przechodzi wtedy nie lada metamorfozę. Z drugiej strony zaś jak się nie denerwować kiedy wiemy, że czekają nas dni pełne bólu. Bolesne miesiączki to problem wielu kobiet. Podpowiadamy jakimi sposobami można złagodzić dolegliwości.
Większość kobiet nie czuje się najlepiej podczas menstruacji. Ból, mniejszy lub większy, potrafi skutecznie doskwierać, szczególnie w pierwszych dwóch dniach. Są kobiety, które nie wyobrażają sobie miesiączki bez kilku tabletek przeciwbólowych dziennie.

Bóle miesiączkowe wywołane są zbyt częstymi skurczami macicy. Mogą jednak mieć też podłoże psychiczne bądź być sprawą uwarunkowań hormonalnych. Nie powinny jednak zostać lekceważone.

Jeśli ból jest tak mocny, iż nie możemy wytrzymać bez dużej dawki tabletek najlepiej jest skonsultować się z lekarzem. W szczególności gdy problem pojawia się każdego miesiąca. Jeśli bóle są mniejsze, zamiast sięgania po środki farmakologiczne możemy spróbować uratować sytuację innymi, bardziej naturalnymi, mniej inwazyjnymi sposobami.

1.    Na dokuczliwy ból miesiączkowy pomogą masaże brzucha. W odpowiedni sposób pobudzą mięśnie i przyniosą ulgę. Do masażu użyć można olejków, w szczególności lawendowego, który ma działanie rozkurczowe. A może poprosić o taki masaż partnera?
2.    Kojąco na tego typu bóle działa ciepła woda. Pamiętajcie jednak – ciepła, a nie gorąca, gdyż ta zwiększa krwawienie. Jeśli zdecydujecie się na kąpiel w wannie, nie zasiedźcie się zbyt długo. Wystarczy 10 minut. Można również wybrać prysznic, w trakcie którego kierujcie strumień wody na brzuch. Taki „zabieg” rozluźni mięśnie. Do kąpieli można dodać zioła (np. rumianek) lub olejki eteryczne.
3.    Łagodząco działają również ciepłe okłady. Być może warto zaopatrzyć się w termofor. Przyniesie nam to ulgę np. podczas oglądania ulubionego filmu lub czytania książki.
4.    Pijcie herbatki ziołowe. Takie napary, działając profilaktycznie, można zafundować sobie także kilka dni przed spodziewaną miesiączką. Pomocne będą rumianek, mięta, dziurawiec, nagietek.
5.    Wasza dieta ma również bardzo duże znaczenie. W tych ciężkich dniach unikajcie potraw ostrych i tłustych. Zrezygnujcie z soli. Zamieńcie to wszystko na produkty pełnoziarniste, owoce oraz ryby. Zapomnijcie także o alkoholu, mocnej kawie i herbacie. Do przygotowywanych dań warto dodać rozmaryn. Pamiętajcie, że podczas miesiączki wraz  z upływająca krwią tracicie żelazo. Nie zapomnijcie zatem o produktach bogatych w ten składnik.
6.    Ruszajcie się, ale bez przesady. Siedzenie cały dzień przed telewizorem nie pomoże. Zaszkodzić mogą także zbyt intensywne ćwiczenia. Podczas menstruacji warto więc wybrać się na spacer bądź jogę.

Jeśli już nie widzicie dla siebie ratunku i chcecie wspomóc się tabletkami sięgajcie po te zawierające w składzie ibuprofen, który osłabi ból spowodowany skurczami. Unikajcie leków na bazie kwasu acetylosalicowego, takich jak popularna aspiryna, gdyż rozrzedzają krew, co może zwiększyć krwawienie.

Jednak, gdy nękający Was ból jest nie do zniesienia, w dodatku powtarza się za każdym razem, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Może to być bowiem oznaka poważniejszej choroby.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku