Zwiększone ciśnienie tętnicze to problem dotykający wiele osób. Wynikać ono może z różnych przyczyn, jednak nie leczone staje się powodem poważnych kłopotów zdrowotnych. Warto więc dbać o nie i kontrolować bez względu na wiek.

Górna granica prawidłowego ciśnienia to 130/85 mm Hg. Jeśli osiągnięty został ten poziom lub jest on wyższy mamy już wskazanie do kontroli. Gdy wartości przekraczają 140/90 mm Hg może nas dotyczyć problem nadciśnienia, niezbędna jest zatem wizyta u lekarza.

Zwiększone ciśnienie może przebiegać niemal bezobjawowo. Niejednokrotnie nie wiążemy z tym występujących dolegliwości, takich jak bóle głowy, kołatanie serca czy bezsenność.

W wielu przypadkach nie można zdiagnozować powodów występowania zwiększonego ciśnienia. Nazywamy je wówczas pierwotnym lub samoistnym. Najczęściej wynika ona z uwarunkowań genetycznych. Osoby, których rodzice borykali się z tym problemem zdecydowanie częściej oraz szybciej powinni kontrolować ciśnienie u siebie.

Nie leczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do bardzo poważnych powikłań zdrowotnych. Nie jest ono bowiem niebezpieczne samo w sobie, jednak zwiększa ryzyko takich chorób jak zawał serca, udar mózgu, choroba miażdżycowa czy choroby nerek.

Najważniejszą metodą zapobieganiu nadciśnienia, zarówno profilaktycznie, jak i wtedy gdy problem nadciśnienia już nas dotyczy jest zmiana stylu życia, przyzwyczajeń. Pomoże w tym:
-    Zmniejszenie wagi ciała – poprzez ruch oraz odpowiednią dietę. U osób otyłych, którym udało się zrzucić zbędne kilogramy zauważa się spadek ciśnienia tętniczego.
-    Aktywność fizyczna, szczególnie ta na świeżym powietrzu. Jazda na rowerze, spacery, aerobik, joga to tylko niektóre z propozycji. Można również zmienić trochę codzienne czynności. Wracając z pracy zamieńcie autobus na spacer, zamiast widny użyjcie schodów.
-    Zdrowa dieta – do każdego codziennego posiłku dodajcie surówki lub warzywa w innej postaci. Zbliżająca się wiosna sprzyja zjadaniu większej ilości owoców – nie zapominajcie o tym. Zmiana diety to również ograniczenie soli. Używajcie jej w minimalnych ilościach i zastąpcie ją innymi przyprawami. Pamiętajcie także o zmniejszeniu ilości spożywania tłuszczów zwierzęcych. Zastąpcie je tłuszczami pochodzącymi z ryb, czy oleju rzepakowego i oliwy z oliwek.
-    Zrezygnujcie z używek – odpadają zatem papierosy, będące ogromnym zagrożeniem dla serca, a alkohol powinien być ograniczony do całkowitego minimum.
-    W walce z nadciśnienie pomoże też unikanie stresu oraz odpowiednia ilość wypoczynku, w tym snu.

Najważniejsze jest, aby nie zaniedbać podwyższonego ciśnienia tętniczego. Nie sugerujcie się zatem młodym wiekiem, czy brakiem objawów. Systematyczna kontrola oraz zdrowy tryb życia pozwolą uniknąć groźnych następstw.