Zwiększone ciśnienie tętnicze to problem dotykający wiele osób. Wynikać ono może z różnych przyczyn, jednak nie leczone staje się powodem poważnych kłopotów zdrowotnych. Warto więc dbać o nie i kontrolować bez względu na wiek.

Górna granica prawidłowego ciśnienia to 130/85 mm Hg. Jeśli osiągnięty został ten poziom lub jest on wyższy mamy już wskazanie do kontroli. Gdy wartości przekraczają 140/90 mm Hg może nas dotyczyć problem nadciśnienia, niezbędna jest zatem wizyta u lekarza.

Zwiększone ciśnienie może przebiegać niemal bezobjawowo. Niejednokrotnie nie wiążemy z tym występujących dolegliwości, takich jak bóle głowy, kołatanie serca czy bezsenność.

W wielu przypadkach nie można zdiagnozować powodów występowania zwiększonego ciśnienia. Nazywamy je wówczas pierwotnym lub samoistnym. Najczęściej wynika ona z uwarunkowań genetycznych. Osoby, których rodzice borykali się z tym problemem zdecydowanie częściej oraz szybciej powinni kontrolować ciśnienie u siebie.

Nie leczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do bardzo poważnych powikłań zdrowotnych. Nie jest ono bowiem niebezpieczne samo w sobie, jednak zwiększa ryzyko takich chorób jak zawał serca, udar mózgu, choroba miażdżycowa czy choroby nerek.

Najważniejszą metodą zapobieganiu nadciśnienia, zarówno profilaktycznie, jak i wtedy gdy problem nadciśnienia już nas dotyczy jest zmiana stylu życia, przyzwyczajeń. Pomoże w tym:
-    Zmniejszenie wagi ciała – poprzez ruch oraz odpowiednią dietę. U osób otyłych, którym udało się zrzucić zbędne kilogramy zauważa się spadek ciśnienia tętniczego.
-    Aktywność fizyczna, szczególnie ta na świeżym powietrzu. Jazda na rowerze, spacery, aerobik, joga to tylko niektóre z propozycji. Można również zmienić trochę codzienne czynności. Wracając z pracy zamieńcie autobus na spacer, zamiast widny użyjcie schodów.
-    Zdrowa dieta – do każdego codziennego posiłku dodajcie surówki lub warzywa w innej postaci. Zbliżająca się wiosna sprzyja zjadaniu większej ilości owoców – nie zapominajcie o tym. Zmiana diety to również ograniczenie soli. Używajcie jej w minimalnych ilościach i zastąpcie ją innymi przyprawami. Pamiętajcie także o zmniejszeniu ilości spożywania tłuszczów zwierzęcych. Zastąpcie je tłuszczami pochodzącymi z ryb, czy oleju rzepakowego i oliwy z oliwek.
-    Zrezygnujcie z używek – odpadają zatem papierosy, będące ogromnym zagrożeniem dla serca, a alkohol powinien być ograniczony do całkowitego minimum.
-    W walce z nadciśnienie pomoże też unikanie stresu oraz odpowiednia ilość wypoczynku, w tym snu.

Najważniejsze jest, aby nie zaniedbać podwyższonego ciśnienia tętniczego. Nie sugerujcie się zatem młodym wiekiem, czy brakiem objawów. Systematyczna kontrola oraz zdrowy tryb życia pozwolą uniknąć groźnych następstw.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii mazupa z fasolki szparagowej

Wersja do druku