Chyba każda z nas kupuje kosmetyki. Kremy, toniki, pudry, pomadki – jest ich na sklepowych półkach bardzo wiele, różnią się nie tylko opakowaniem, ale i składem. Bez wątpienia przydaje się umiejętność czytania etykiet znajdujących się na nich. Nie wszystkie jednak wiemy co oznaczają poszczególne symbole.

Warto wiedzieć jakie jest znaczenie umieszczonych na kosmetykach znaków. Pozwoli nam to rozszyfrować ich skład, dzięki czemu dowiemy się czy np. nie zawierają składników mogących nam zaszkodzić, czy są testowane na zwierzętach, co może być niezgodne z naszymi przekonaniami lub po prostu będziemy posiadać wiedzę jak je przechowywać, a jak nie.

Są informacje, które producenci muszą dołączyć do kosmetyków, a są i takie, które znajdują się tam tylko w wyjątkowych przypadkach.

Wiesz co jest…
Na każdym z produktów producenci zobowiązani są umieścić ich skład. Jest to szczególne ważne w przypadku alergików. Wykaz określony jest zgodnie z nazwami przyjętymi w Międzynarodowym Nazewnictwie Składników Kosmetycznych, czyli tzw. INCI. Ich kolejność też nie jest przypadkowa. Na początku znajdziemy te, których w danym produkcie jest najwięcej. Bez znaczenia jest jedynie kolejność składników, których jest mniej niż 1%. One mogą być wymieniane w dowolnej kolejności, jednak zawsze na koniec listy. Jeśli więc jesteś alergikiem powinnaś znać wygląd tego zapisu.

Jak długo…
Nikt nie zje przeterminowanej kiełbasy, ani nie wypije starego mleka. Dlaczego więc smarować się zepsutym kremem? Termin ważności jest tym, na co najczęściej zwracamy uwagę kupując artykuły spożywcze. Jednak w przypadku kosmetyków jest to równie ważne. Nie należy używać przeterminowanych kosmetyków nie tylko dlatego, iż tracą swoje właściwości. Z upływem czasu bowiem zmienia się ich skład i konsystencja. Może to mieć wpływ także na powstanie substancji powodujących podrażnienia i stać się rajem dla bakterii.
Kosmetyki najczęściej stosować można w ciągu 30 miesięcy od ich produkcji. Taka przyjęta jest zasada. Istnieją jednak takie, przy których data jest krótsza. Informację o tym możemy znaleźć na opakowaniu. Spotkać się można również z symbolem przedstawiającym otwarty słoik. Znajdujący się na nim znak, mówi przez jaki okres czasu używać można kosmetyku, licząc od dnia otwarcia.
Niektóre z kosmetyków nie muszą mieć wyszczególnionej daty ważności. Dzieje się tak w przypadku tych produktów, których użycie po upływie terminu nie wiąże się z konsekwencjami dla zdrowia.

Pozostałe…

Możecie spotkać się także z innymi znaczkami, których znaczenie warto znać.
•    „Ręka na książce” oznacza, że do kosmetyku dołączona jest ulotka. Często bowiem opakowanie jest zbyt małe, aby mogło zmieścić wszystkie niezbędne dane.
•    „Symbol królika” oznacza, iż kosmetyk, a co się z tym wiąże nie był testowany na zwierzętach przez tego, ani żadnego innego producenta, przez dystrybutorów, ani na polecenie tych podmiotów. Są to bardzo restrykcyjne przepisy.
•    Symbol „ziemi” znajdują się na produktach, które nie zawierają freonów i halonów niszczących powłokę ozonową ziemi.
•    Symbol człowieka przy koszu oznacza, że po zużyciu opakowanie powinno odnaleźć się w koszu na odpady.
•    Symbol koła, w którym znajduje się strzałka oznacza, iż producent przekazuje opakowania do odzysku.
•    Symbol ognia oznacza produkt łatwopalny, który należy przechowywać z dala od ewentualnego źródła zapłonu, a także od promieni słonecznych, w temperaturze poniżej 50 stopni C.

Producent zobowiązany jest również do umieszczenia siedziby firmy, w której przechowywane są informacje o produkcie. Jeśli na kosmetyku tych adresów jest kilka, to ten najbardziej istotny z punktu widzenia konsumenta powinien być podkreślony.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku