Rak piersi to choroba nowotworowa, która wciąż w naszym kraju jest postrzegana, jak wyrok śmierci. Prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia zwiększa się wraz z wiekiem - najwięcej zachorowań odnotowuje się u kobiet będących w grupie wiekowej 50-70 lat.

 Wczesne wykrycie nowotworu jest kluczowe dla procesu leczenia – zwiększa szansę na wygranie walki z rakiem! Zrób bezpłatną  mammografię!  
Bezpłatne badanie mammograficzne można wykonać w Pracowni Scanmed Multimedis (w budynku Szpitala Św. Rafała), znajdującej się przy ul. Bochenka 12 w Krakowie. Więcej informacji oraz zapisy na badania dostępne są pod numerem: 12 629 88 00. Bezpłatne badania mammograficzne przysługuje kobietom w wieku 50-69 lat, jeżeli nie wykonywały badanie w ramach programu w ciągu ostatnich 2 lat. Badania są finansowane w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pod numerem Telefonicznego Centrum Obsługi: 12 629 88 00 mogą się również zarejestrować na badanie płatne kobiety, które nie spełniają warunków programu.
Jako lekarz z wieloletnim doświadczeniem, mogę powiedzieć coś, co zabrzmi jak truizm, lecz jest jedyną skuteczną metodą chroniącą przed nowotworem – wykonujmy badania profilaktyczne oraz podnośmy swoją wiedzę na temat raka piersi i czynników ryzyka. Wiedza jest sprawą kluczową, lecz musi być poparta działaniami w zakresie świadomej profilaktyki! - mówi dr hab. n. med. Piotr Skotnicki ze Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Wyprzedź chorobę
Rak piersi to nowotwór charakteryzujący się długą fazą przedkliniczną i zazwyczaj objawia się po latach utajonego wzrostu. Mówi docent Skotnicki: Najwięcej kobiet choruje w grupie wiekowej 50-70 lat. Jednak to nie jest reguła, problem bowiem dotyczy wszystkich kobiet, nawet tych po 20-tym roku życia. Należy zapamiętać, że prawdopodobieństwo wystąpienia raka rośnie wraz z wiekiem, dlatego tak ważne są badania zarówno USG, jak i mammografia, które obrazowo pokazują, że w piersiach nie ma dostrzegalnych zmian patologicznych.
Mammografia jest podstawowym badaniem radiologicznym gruczołu piersiowego, które pozwala na wczesne wykrywanie i rozpoznanie guzków o średnicy około 0,5 cm i zmian tzw. bezobjawowych. Dla porównania badanie palpacyjne sutka umożliwia wykrycie guzów dopiero o średnicy powyżej 1 cm. Skuteczność diagnostyczna mammografii oceniana jest na 80-97%. Guz wcześnie wykryty ma zazwyczaj małe rozmiary, a im mniejszy, tym mniejsze prawdopodobieństwo istnienia przerzutów. Odpowiednio prowadzona profilaktyka pozwala na wczesne wykrycie guza i wdrożenie odpowiedniego leczenia, często pozwalającego zachować pierś.

Genetyczne obciążenie
Choroba staje się poważnym zagrożeniem dla kobiet, których bliskie krewniaczki: mama, babcia, ciotka, siostra, chorowały na nowotwór piersi. Rak piersi uwarunkowany genetycznie jest wynikiem mutacji genów BRCA1 i BRCA2 oraz innych mutacji rodzinnych. Kobiety z takich rodzin, powinny zdecydować się na szczególną profilaktykę – systematyczne badania USG piersi lub mammograficzne. Prawdopodobieństwo zachorowania kobiety, której mama lub siostra miała raka piersi przed 40 rokiem życia wynosi nawet 50%! Stąd też apel, aby każda kobieta przed 30 rokiem życia wykonała USG piersi i pamiętała o mammografii, kiedy ukończy 40 rok życia – kończy docent Skotnicki ze Szpitala św. Rafała w Krakowie.  


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku