Kobiety uwielbiają piękną biżuterię, takim biżuteryjnym akcentem podkreślają swój styl, dodają prostej stylizacji charakteru czy też za jej sprawa chcą błyszczeć podczas wielkiego wyjścia. Co zrobić aby cieszyć się blaskiem biżuterii przez długie lata.

Projektantka marki Horsecka Jewelry, Anna Horsecka przedstawia ogólne zasady dotyczące pielgęnacji biżuterii.

Jeśli chcemy aby srebro, złoto czy też kamienie zachowały swą urodę na długo, musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Biżuterię należy przechowywać w sposób, w który ogranicza dostęp powietrza, gdyż właśnie kontakt z tlenem powoduje tworzenie na powierzchni srebrnej biżuterii ciemnych nalotów (tlenki metali). Najlepiej w tej roli sprawdzają się woreczki strunowe. Należy jednak pamiętać, aby biżuteria w nie wkładana była sucha, bez zabrudzeń. Aby zabezpieczyć biżuterię przed mechanicznymi uszkodzeniami należy przechowywać ją odseparowaną od innych przedmiotów np. owiniętą w miękką szmatkę, bibułkę.
Kolejną ważną kwestią jest zabezpieczenie biżuterii przed kontaktem z chemikaliami, perfumami, lakierami do włosów (najlepiej biżuterię nałożyć po zastosowaniu tych kosmetyków i postarać się nie nakładać perfum bezpośrednio na miejsca, które będą się stykać z biżuterią). Dobrze jest też ją zabezpieczyć, w miarę możliwości, przed bezpośrednim kontaktem z ciałem.
Nawet najbardziej ulubioną biżuterię np. pierścionki, które "nigdy nie zdejmujemy", należy zdejmować przy wszelkich pracach domowych. Warto pamiętać aby unikać wysokich temperatur (sauna, plaża), spania, kąpieli w biżuterii.

Biżuterię należy systematycznie czyścić, pamiętając aby sposób czyszczenia dostosowany był do metody właściwej dla czyszczenia najdelikatniejszych części biżuterii.
Najbardziej racjonalnym podejściem do pielęgnacji biżuterii jest nienarażanie jej na czynniki mogące uszkodzić zarówno powierzchnię metali szlachetnych jak też kamieni użytych w biżuterii, a proces czyszczenia biżuterii powierzać w ręce fachowców. Najlepiej byłoby, gdyby czyszczenie biżuterii wykonywała okresowo firma, która wykonała biżuterię - zna ona rodzaj użytych materiałów i ewentualnych dodatkowych powłok, technologię wykonania.

Na rynku aktualnie jest wiele preparatów przeznaczonych do pielęgnacji biżuterii. Należy bardzo dokładnie respektować wskazania producentów dotyczące przeznaczenia konkretnego preparatu i zaleceń co do sposobu użytkowania. Warto też zaopatrywać się w preparaty tego rodzaju w specjalistycznych sklepach lub u wyspecjalizowanych dostawców.
Istnieje też wiele skutecznych, domowych sposobów pielęgnowania biżuterii. Z reguły mają delikatne działanie, nie niosą ryzyka uszkodzenia przedmiotu i stosowane regularnie potrafią zapewnić wystarczający efekt pielęgnacyjny.


Horsecka Jewelry
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku