Skończyłaś 30 lat, a wraz z nią skończyła się burza hormonów, szalejąca w Twoim ciele. Często jednak masz wrażenie, że wróciłaś do swoich „nastu” lat. Budzisz się z czerwonym wypryskiem na czole, a Twoja cera świeci się już kilka godzin po wyjściu z domu. Dlaczego tak się dzieje i jak z tym walczyć?

Nie tylko nastolatki
Niestety – trądzik to także przypadłość osób dorosłych. Przyczyn może być wiele. Przede wszystkim nasza naczelna choroba cywilizacyjna – stres. Niedosypianie, chroniczne przemęczenie – wszystko to powoduje  wytwarzanie hormonów zwanych androgenami, które odpowiadają za pracę gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych. Przez to może nastąpić ich nadprodukcja, a co za tym idzie, mogą powstawać na twarzy brzydkie wypryski. Życie w dużym mieście również się do tego przyczynia. Przede wszystkim zbyt mocno chlorowana woda może powodować wysuszanie skóry i nadmierny łojotok. Oprócz tego, jest okres zimowy, a przy włączonym ogrzewaniu skóra również nadmiernie się wysusza i powoduje zbyt dużą produkcję łojotoku. Trądzikowi dorosłych sprzyja szybki stresujący tryb życia, nieregularne odżywianie, zwłaszcza żywnością przetworzoną i tzw. „fast foodami”, krótki sen, stałe zmęczenie, życie na „adrenalinie” a także używki, np. palenie papierosów. Taki tryb życia może powodować zaburzenia hormonalne tarczycy, czy  jajników, które przekładają się na czynność gruczołów łojowych i powstawanie zmian trądzikowych.

Jak to leczyć?
Jest kilka sposobów na to, by radzić sobie z trądzikiem. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o siebie całościowo – bez tego nawet najlepsze kosmetyki czy leki nie pomogą. Prawidłowemu obiegowi substancji w organizmie – w tym hormonów – na pewno pomoże regularne nawadnianie się. 2 litry wody dziennie to minimum, niezależnie od pory roku. Oprócz tego, warto wzbogacić swoją dietę – zwłaszcza o warzywa i produkty pełnoziarniste. Błonnik zawarty w nich powoduje, że organizm sam reguluje swoją wewnętrzną gospodarkę i łatwiej się oczyszcza. Jednak jeśli trądzik jest szczególnie uciążliwy, warto sięgnąć po lek, który rozwiąże nasze problemy. Rozwiązaniem może być np. żel lub krem marki Skinoren - lek zawierający kwas azelainowy. Mogą go używać zarówno kobiety z trądzikiem dorosłych, jak również osoby młode. Jest szczególnie polecany na trądzik grudkowo-krostkowy o łagodnym i średnim nasileniu (żel) oraz na przebarwienia potrądzikowe (krem). Jego działanie oparte jest na właściwościach kwasu azelainowego, który działa wielokierunkowo na przyczyny trądziku, m.in. przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i złuszczająco. Oprócz tego Skinoren zmniejsza tłustość skóry oraz hamuje produkcję barwnika skóry – melaniny – co zapobiega powstawaniu przebarwień. Skinoren jest dostępny bez recepty we wszystkich dobrych aptekach.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma udko z kurczaka pieczone

DRUKUJ