Sezon na zimową chandrę można uznać już dawno za otwarty. Na zewnątrz szaro, zimno i ponuro, w naszym wnętrzu podobnie – depresje oraz tęsknota za miłością i bliskością dają się we znaki szczególnie w jesienne i zimowe wieczory. Czy potrzeba bycia w związku jest uzasadniona? Kto jest bardziej zadowolony z prowadzonego stylu życia? Pary czy single?


Wielu dzisiejszych singli chwali sobie życie w pojedynkę, podkreślając swoją niezależność,  możliwość aktywnego wykorzystania wolnego czasu oraz poświęcenia się karierze i zainteresowaniom. Badania przeprowadzone w 2008 roku przez naukowców z Uniwersytetu w Teksasie potwierdzają, że osoby nie będące w stałym związku są bardziej zadowolone z prowadzonego trybu życia. Czyżby mit samotnego i nieszczęśliwego singla a´la Briget Jones został definitywnie obalony? Platforma randkowa eDarling szukając odpowiedzi na powyższe pytanie zapytała 602 użytkowników portalu, czy wraz ze zmianą statusu na „wolny”, poprawiła się również ich ogólno pojęta jakość życia. Pod uwagę wzięto trzy kategorie: zdrowie fizyczne (np. ruch i ćwiczenia), aktywne spędzanie wolnego czasu (np. uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych) i wygląd zewnętrzny (np. dbanie o cerę, sylwetkę i włosy).

Czas wolny
Badania wykazały, że choć single dość często wychodzą do restauracji i barów oraz spotykają się regularnie z przyjaciółmi, to mimo wszystko prowadzą mniej aktywne życie niż osoby będące w związku.
Zaledwie 11% ankietowanych mężczyzn i 23% kobiet jest zdania, że wraz z zakończeniem związku ich życie kulturalne uległo znacznej poprawie. 60% mężczyzn potwierdziło, że bycie kawalerem nie idzie w parze z uczestnictwem w wydarzeniach kulturalnych, np. wyjściami do teatru. Tego samego zdania jest 40% ankietowanych singielek.

Ruch i ćwiczenia
Według naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Ohio związek, a zwłaszcza małżeństwo ma negatywny wpływ na sylwetkę - szczególnie pań. Badanie przeprowadzone w 2008 roku dowiodło, że kobiety po ślubie nie dbają o siebie i przybierają na wadzę średnio od 3 do 9 kilogramów. Mężczyźni tymczasem mają tendencję do tycia po zakończeniu związku.
Badania przeprowadzone przez portal eDarling wykazują inną zależność: chociaż 40% samotnych mężczyzn i 42% kobiet przyznało, że rzadziej gości na siłowni niż za czasów życia w związku, to tylko co czwarty singiel przybrał na wadze. U Ponad 75% respondentów waga ciała spadła bądź nie uległa zmianie.

Wygląd zewnętrzny
Badanie przeprowadzone przez portal eDarling wykazało, że partnerki, narzeczone i żony przywiązują mniejszą wagę do swojego wyglądu niż panie, które nadal szukają swojej drugiej połowy. Podobnie sprawa ma się z panami. Aż 38% samotnych mężczyzn i 50% kobiet poświęca więcej czasu na pielęgnację cery, sylwetki i włosów niż za czasów bycia w związku. 40% osób zauważyło, że będąc singlem zwraca większą uwagę na to co na siebie wkłada. Zaledwie u 8% ankietowaynch singli sytuacja w obu kwestiach uległa pogorszeniu.

Panie na piedestale
Badania wykazały, że oba style życia mają swoje dobre i mniej korzystne strony. Jako osoby wolne z reguły bardziej dbamy o nasz wygląd zewnętrzny, kładąc większą wagę na ubiór czy sylwetkę. Z kolei będąc w stałym związku, aktywniej spędzamy wolny czas oraz częściej uczestniczymy w różnych wydarzeniach kulturalnych.
Badania portalu eDarling wykazują również inną, równie ciekawą zależność: Kobiety, po zakończeniu związku, odnotowują więcej zmian na lepsze niż mężczyźni. Ma to podłoże biologiczne i wynika z faktu, że panie –w trosce o potencjalne potomstwo –mają bardziej rozwiniętą świadomość i potrzebę prowadzenia zdrowego trybu życia.

Źródło: eDarling


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


DRUKUJ