Ameryka to kraj kontrastów i nieograniczonych możliwości, którego potencjał tkwi w multikulturowości, różnorodności oraz nieuleganiu ogólnie przyjętym schematom. Nie należy jednak zapominać, że podwaliny pod amerykańską kulturę stworzyli słynący z przywiązania do tradycji Anglicy.

Połączenie tych dwóch, z pozoru sprzecznych, czynników szczególnie dobrze widoczne jest w amerykańskiej architekturze i aranżacji wnętrz. Jaki jest tego efekt i jak wygląda typowy amerykański „Home Sweet Home”? Najlepiej opowiedzą o tym styliści legendarnej dla Amerykanów marki Benjamin Moore.

Angielskie korzenie
Przewodnik po amerykańskich trendach w aranżacji wnętrz należy rozpocząć od stylu georgiańskiego, który odcisnął trwałe piętno na wyglądzie domów w USA. Styl georgiański to kierunek architektoniczny, którego kolebką była Anglia. Rozwinął się on w okresie między 1714 a 1830 rokiem podczas panowania kolejno królów Jerzego I, Jerzego II, Jerzego III i Jerzego IV. Bardzo szybko znalazł naśladowców za oceanem i po dziś dzień jego charakterystyczne elementy dekoracyjne i rozwiązania architektoniczne są widoczne w amerykańskich domach. Z zewnątrz inspiracje georgiańskie rozpoznamy po elewacji wykonanej z czerwonej cegły lub kamienia, dużych kominach rozmieszczonych symetrycznie po obu stronach domu oraz centralnie usytuowanych drzwiach z ozdobnym zwieńczeniem. Nie należy również zapomnieć o białej stolarce okiennej ze szprosami. We wnętrzach na pierwszy plan wysuwa się pragmatyczny i czytelny rozkład pomieszczeń. Przy wejściu wysoki hol ze schodami, po jednej stronie salon, a po drugiej jadalnia. Na górze usytuowane są zazwyczaj sypialnie, pokoje gościnne oraz łazienki. Amerykańskie domy utrzymane w stylu georgiańskim urządzane są eleganckimi, często ręcznie rzeźbionymi meblami, a podłogę zdobi piękny parkiet z wiśni, orzecha albo mahoniu. Amerykanie nie boją się starych lub stylizowanych na stare dekoracji w postaci obrazów w złoconych ramach, orientalnych dywanów czy zdobnych kandelabrów. Na uwagę zasługują też charakterystyczne wysokie listwy przypodłogowe i przysufitowe oraz dekoracyjne sztukaterie na suficie. Ekskluzywny charakter wnętrz potęgowany jest przez wysokość pomieszczeń, która zazwyczaj wynosi ponad 3 metry.

Multikulturowy eklektyzm
Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że Stany Zjednoczone są najbardziej zróżnicowanym kulturowo krajem na świecie. Fakt, że amerykańską architekturę wnętrz współtworzą ludzie pochodzący z najdalszych zakątków świata, ma korzystny wpływ na jej oryginalność i świeżość. Bazę dla stylu amerykańskiego stanowią z reguły domy utrzymane w klimacie georgiańskim, ale stają się one miejscem, w którym obserwujemy różne wpływy kulturowe. Dzięki temu pod jednym dachem mogą spotkać się inspiracje azjatyckie, skandynawskie czy południowoamerykańskie. Całość zależy od inwencji domowników, a połączenie różnych stylów jest przejawem ich kreatywności, a nie braku gustu. Wspólnym mianownikiem dla amerykańskich domów i mieszkań jest wygoda, funkcjonalność i przytulność. Dom ma służyć relaksowi i celebrowaniu życia rodzinnego, a dekoracje, kolory i dodatki zbudowaniu w  nim przyjaznej atmosfery.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


DRUKUJ