Ból zęba bywa okropnie męczący, a czasem wręcz jest nie do zniesienia. Często jest oznaką istniejącego problemu i wzywa do niezwłocznego stawienia się u dentysty. Zanim jednak do wizyty dojdzie warto trochę uśmierzyć nieznośny ból.

Bardzo często bóle zęba związane są ze stanami zapalnymi bądź innymi zmianami chorobowymi. Dają nam sygnał, iż to najwyższa pora na wizytę u stomatologa. Przyczyny są różne, jednak za każdym razem ból zęba jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych. Warto więc znać kilka domowych sposobów na uśmierzenie bólu, np. gdy dopadnie nas w weekend.

Szczoteczka do zębów…
To coś jak mycie zębów. Chodzi dokładnie o masaż, a lepszy efekt będzie gdy nałożymy pastę z fluorem. Zęby należy masować zdecydowanymi, ale nie za mocnymi ruchami.

Zioła…
A konkretnie szałwia. Zioło to ma charakter przeciwzapalny. Warto więc zrobić sobie taką płukankę w domu i płukać nią jamę ustną. Szałwię zalewamy wrzątkiem, jednak płukać należy ciepłym płynem, nie może być ani za gorący ani za zimny.

Goździki…
Starym, „sprawdzonym” sposobem jest rozgryzanie goździka bolącym zębem. Można również rozetrzeć go w moździerzu i natrzeć zęby tak przygotowanym proszkiem. Goździki charakteryzują się właściwościami antyseptycznymi oraz znieczulającymi.
W aptece można dostać olejek goździkowy. Aby przygotować mieszankę do zębów należy rozrobić kilka łyżeczek tego olejku ze zwykłym olejem jadalnym. Następnie nacieramy bolące zęby przygotowanym płynem. Jeśli ból jest bardzo mocny możecie użyć samego olejku zakupionego w aptece.

Inne potrawy…

Tzn. warzywa tudzież owoce… na ból zęba poleca się nacieranie go cebulą, czosnkiem bądź cytryną.

Alkohol…
Ale nie do picia – na ból zęba pomoże wypłukanie jamy ustnej kieliszkiem wódki bądź ciepłego piwa. Alkohol ma bowiem działanie antyseptyczne.

Jodyna…
Którą możecie zastosować poprzez nasączenie nią wacika. Takie okłady zdezynfekują oraz zmniejszą ból.

Jeśli żaden z tych sposobów nie pomaga zawsze można sięgnąć po pigułkę. Jednak taki przypadek powinien być jeszcze bardziej motywujący do wizyty u dentysty.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


DRUKUJ