Co zrobić, gdy nie potrafimy znaleźć dla siebie sportu, który pozwoli się odprężyć oraz spalić niepotrzebne kalorie, a także spożytkować swoją energię? Warto coś innego niż aerobik lub siłownia – coraz bardziej sfeminizowanym sportem zaczyna być bowiem squash, który według rankingu magazynu Forbes został uznany jako najzdrowszy sport na świecie.


Panuje opinia, iż squash jest sportem typowo męskim i trafiającym wyłącznie do elitarnej grupy odbiorców – jest to mit. Każdy może zdecydować się na ten typ aktywności – mogą go uprawiać kobiety, mężczyźni, a także dzieci. Bardzo dobrze wpływa także na sylwetkę – żadna inna dyscyplina nie pobudza tak bardzo mięśnia gruszkowego, który znajduje się pod mięśniem pośladkowym i świetnie je ujędrnia, kształtuje mięśnie łydek oraz ud, może również wspomagać odchudzanie – w ciągu godziny można zrzucić aż 1000 kcal. Co więcej, rozładowuje napięcie, relaksuje oraz wpływa na funkcjonowanie układu krwionośnego.

Zima to idealny czas na zapoznanie się ze squashem. Jeżeli mamy dość monotonnego fitnessu, siłownia nie sprawia nam radości, a temperatura za oknem nie pozwala na jazdę rowerem ani długie spacery warto spróbować czegoś nowego.  Squash nie wymaga także dużych nakładów finansowych – wynajęcie pomieszczenia wynosi od 30 do 60 zł, do ceny należy dodać także wypożyczenie sprzętu – rakiet oraz piłki. Do gry potrzebujemy partnera – zaletą sportu jest fakt, iż podczas gry istnieje możliwość swobodnej rozmowy, co nie jest możliwe podczas fitnessu. Warto więc namówić przyjaciółkę, koleżankę z pracy lub siostrę – w damskim gronie zawsze jest raźniej, motywuje nas to do działania, a to, co jeszcze nam obce wydaje się mniej straszne.
Światowa federacja squasha klasyfikuje kobiety (WSA) na osobnym rankingu, zawodowe turnieje kobiece są rozgrywane regularnie, a niejeden dobrze grający amator mógłby być zaskoczony poziomem grania Pań – mówi Piotr Kijewicz, trener squasha w I’m fit Gdańsk.  Polecaną przeze mnie odmianą squasha jest ricochet; jest to gra niezwykle przyjazna dla kobiet i dzieci. Krótka i bardzo lekka rakieta pozwala na bardzo łatwe wymachiwanie i wymaga dużo mniejszych umiejętności aby trafić w piłkę i czerpać przyjemności z gry, nawet po kilku minutach. Lżejsza piłka oznacza, że jeśli niechcąco trafimy drugiego gracza, to nie kończy się to kontuzją, piłka waży jedynie 17 gram (niezwykle ważne gdy grają dzieci) i jest wykonana z bardzo miękkiej gumy. Kort do ricochet’a ograniczony jest także sufitem, co powoduje,że jest o jeden aut mniej, ponieważ odbicie piłką o płaszczyznę sufitu jest zgodne z przpisami, po prostu doslownie jakolwiek uderzymy, piłka pozostaje w grze.

Zasady squasha są bardzo proste – gra toczy się na korcie otoczonym czterema ścianami z każdej ze stron. Celem zawodników jest naprzemienne odbicie piłki w taki sposób, aby utrudnić przeciwnikowi odebranie jej. Piłka, która wymaga rozgrzania przed rozpoczęciem gry, musi zmieścić się między wyznaczonymi liniami. Częstym wymaganiem wobec osób trenujących squash jest posiadanie obuwia z jasną podeszwą, aby nie zabrudzić podłogi.     
Coraz większa liczba klubów oraz rosnąca popularność sportu wśród społeczeństwa została zauważona przez Komitet Olimpijski. 19 grudnia Światowa Federacja Squasha przedstawi na sesji MKOL kandydaturę swojej dyscypliny. We wrześniu 2013 zapadnie decyzja, czy w roku 2020 najlepsi zawodnicy będą mogli konkurować na Igrzyskach Olimpijskich. Kto wie, może Polska dzięki rozpowszechnieniu squasha będzie mogła pochwalić się medalistą w tej dyscyplinie?


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


DRUKUJ